Strona główna

Akt oskarżenia przeciwko byłemu funkcjonariuszowi Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie

Powrót do listy

środa, 3 stycznia 2018

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie 29 grudnia 2017 roku skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko Mariuszowi A., byłemu funkcjonariuszowi Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie.

Co zarzucono oskarżonemu

Zarzucono mu popełnienie 38 przestępstw, w tym 7 o charakterze korupcyjnym z art. 228 par. 1 kodeksu karnego. Pozostałe przestępstwa dotyczą poświadczenia nieprawdy co do okoliczności mających znacznie prawne oraz niedopełnienia przez Mariusza A. obowiązku rzetelnego i bezstronnego wykonywania powierzonych mu zadań, a przez to działania na szkodę interesu publicznego. Godziły one w ustanowiony i przyjęty przez Polskę wspólnotowy system ochrony i zrównoważonej eksploatacji zasobów rybołówstwa w ramach wspólnej polityki rybołówstwa Unii Europejskiej.

Aktem oskarżenia objęte zostały ponadto  3 inne osoby. Zarzucono im popełnienie 7  przestępstw z art. 229 par. 1 kodeksu karnego. Polegały one na wręczaniu korzyści majątkowych  Mariuszowi A., albo  złożeniu  obietnicy udzielenia takich korzyści.

Zarzuty usłyszało 26 osób

Sprawa ta jest jednym z wątków śledztwa prowadzonego w Zachodniopomorskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie we współpracy z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Jego przedmiotem są  zachowania korupcyjne innych byłych inspektorów Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie.

W postepowaniu tym zarzuty popełnienia 165 przestępstw z art. 228 par. 1 kodeksu karnego i art. 229 par. 1 kodeksu karnego przedstawiono 26 osobom.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa