Strona główna

Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej

Powrót do listy

poniedziałek, 6 listopada 2017

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Katowicach skierował do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko 51 osobom. Łącznie zarzucono im popełnienie w latach 2009 – 214 blisko 200 przestępstw. 

Czym zajmowali się sprawcy

Aktem oskarżenia objęto między innymi 23 członków trzech różnych zorganizowanych grup przestępczych. Współpracowały one jednak ze sobą, głównie przy obrocie narkotykami. W skład jednej z grup wchodzili pseudokibice związani z jednym z klubów sportowych działających na terenie Śląska.

Oskarżeni członkowie grup przestępczych zajmowali się zakupem, przechowywaniem i dalszym wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych, obrotem wyrobami tytoniowymi bez polskich oznaczeń akcyzowych, a także wymuszeniami rozbójniczymi, pobiciami i innymi przestępstwami.

Oskarżono szefów grup przestępczych

Aktem oskarżenia objęto również 38–letniego mężczyznę, który kierował jedną z grup przestępczych, jak również innego mężczyznę, któremu zarzucono kierowanie kolejną grupą przestępczą.

Dwie kolejne osoby objęte aktem oskarżenia już wcześniej zostały oskarżone o kierowanie kolejną – 3 grupą przestępczą. Akt oskarżenia w tamtej sprawie, obejmujący 25 osób, trafił do Sądu Okręgowego w Katowicach 2 czerwcu 2014 roku. Obecnie w tej sprawie trwa proces sądowy.

Co zarzucono oskarżonym

Prokurator zarzucił oskarżonym popełnienie następujących przestępstw:

  • uczestnictwo w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych,
  • usiłowanie pozbawienia wolności,
  • pobicia,
  • wymuszenia rozbójnicze,
  • nielegalne posiadania broni palnej,
  • wyłudzanie ubezpieczeń,
  • używanie przemocy w celu zmuszania do określonego zachowania,
  • kradzieże z włamaniem.

Jedna z oskarżonych odpowie także za udzielanie kobiecie pomocy w przerwaniu ciąży poprzez przekazania jej leku powodującego poronienie i narażenie jej na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Członkowie jednej z grup przestępczych odpowiedzą także za ukrywania i przyjmowanie korzyści pochodzących z czynów zabronionych związanych z obrotem narkotykami – tzw. pranie brudnych pieniędzy. W śledztwie ustalono bowiem, że w zamian za korzyści pochodzące ze sprzedaży narkotyków oskarżeni nabyli: 4 samochody marki BMW o wartości 201 tysięcy złotych, 2 motocykle o wartości 61 tysięcy złotych, a także ulokowali na lokatach kwotę 327 tysięcy złotych i ukryli w gotówce kwotę 327 tysięcy złotych.

Część z oskarżonych przyznała się do popełnianie zarzucanego im czynów.

W śledztwie dokonano zabezpieczenia mienia na kwotę ponad 300 tysięcy złotych.

Śledztwo, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach, prowadzili funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w Katowic.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa