Strona główna

Akt oskarżenia przeciwko organizatorowi imprez masowych bez wymaganego zezwolenia

Powrót do listy

wtorek, 7 listopada 2017

Prokuratura Rejonowa Gdańsk – Śródmieście w Gdańsku aktem oskarżenia zakończyła śledztwo w sprawie organizowania w  klubie B 90 w Gdańsku imprez masowych bez wymaganego prawem zezwolenia. Prokurator oskarżył prowadzącą klub Ewę H. o  popełnienie przestępstwa z art. 58 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Rejonowego Gdańsk - Południe w Gdańsku.

Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęto 14 października 2016 roku na podstawie ustaleń dokonanych przez funkcjonariuszy Policji po koncercie  zespołu Behemoth. Przed terminem koncertu KMP w Gdańsku uzyskała od organizatora informację dotyczącą liczby publiczności na tym koncercie przekraczającą 1000 osób. W związku z liczbą publiczności Policja poinformowała organizatora, że koncert powinien zostać przeprowadzony zgodnie z przepisami ustawy o bezpieczeństwie imprez  masowych.

Zgodnie z ustawą z 20 marca 2009 roku o bezpieczeństwie imprez  masowych organizator imprezy masowej zobowiązany jest uzyskać zezwolenie  uprawnionego organu. Takim organem w zakresie imprez masowych organizowanych na terenie Gdańsk jest Prezydent Miasta Gdańska.

Po koncercie zespołu Behemoth ustalono, że  organizator nie wystąpił o zezwolenie na jego przeprowadzenie.

W  toku śledztwa ustalono, że od października 2016 roku do marca 2017 roku na terenie klubu B 90 odbyło się 8 koncertów, które, z uwagi na liczbę publiczności przekraczającą 500 osób, miały charakter imprez masowych. Organizator - oskarżona Ewa H. nie wystąpiła o zezwolenie na przeprowadzenie żadnego z tych koncertów.

Przestępstwo z art. 58 ust  1 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych zagrożone jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą  pozbawienia wolności do 8 lat.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa