Strona główna

Aresztowania członków grupy przestępczej nielegalnie produkujących papierosy

Powrót do listy

poniedziałek, 11 września 2017

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach nadzoruje śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw związanych z nielegalnym wytwarzaniem oraz obrotem wyrobami akcyzowymi w postaci krajanki tytoniowej i gotowymi papierosami bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

Narazili Skarb Państwa na uszczuplenie podatku VAT i podatku akcyzowego

Podejrzani, którzy działali 2017 r. w Wodzisławiu Śląskim i w innych  miejscowościach w Polsce i poza granicami kraju, narazili budżet Skarbu Państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego o wartości ponad 4,5 mln zł i podatku VAT o wartości blisko 1,3 mln zł.

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej nielegalnie produkowali wyroby tytoniowe i alkohol etylowy.

Likwidacja kompletnej linii produkcyjnej do produkcji papierosów

W wyniku przeszukań funkcjonariusze Policji zabezpieczyli między innymi kompletną linię służącą do produkcji papierosów, krajankę tytoniową (4.763 kilogramów) oraz ponad 1 mln sztuk gotowych papierosów o wartości 700 tysięcy zł., jak również przedmioty służące do pakowania i transportu gotowych wyrobów akcyzowych. W znajdującym się w pobliżu garażu zlokalizowano kolejną maszynę mogąca służyć do produkcji wyrobów akcyzowych.

Zarzuty i wnioski o tymczasowe aresztowania.

Po przedstawieniu podejrzanym zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw polegających miedzy innymi na nielegalnej produkcji i wprowadzaniu do obrotu wyrobów akcyzowych, Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wystąpiła do Sądu Rejonowego w Gliwicach z wnioskami o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 8 podejrzanych.

Postanowieniami z 24 sierpnia 2017 roku Sąd Rejonowy w Gliwicach zastosował tymczasowe aresztowanie wobec polskich obywateli - Zbigniewa T. i Tomasza C., obywateli Republiki Czeskiej - Bogdana  K. i Martina J. oraz  obywateli Republiki Słowackiej - Jaromira T. i Jozefa M.

Śledztwo jest powierzone Wydziałowi do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji.

 

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa