Strona główna

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej pieniądze metodą na wnuczka i policjanta zasiądą na ławie oskarżonych

Powrót do listy

wtorek, 2 stycznia 2018

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie oskarżył 8 członków zorganizowanej grupy przestępczej.

Akt oskarżenia został skierowany 29 grudnia 2017 roku do Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak działała grupa

Zorganizowana grupa przestępcza funkcjonowała od października 2015 roku do stycznia 2016 roku na terenie całej Polski oraz Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Grupa miała na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu. Polegały one na dokonywaniu oszustw metodą na wnuczka i policjanta. Członkowie grupy, podając się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji, wprowadzali pokrzywdzonych w błąd co do swojej tożsamości. Oświadczali oni, że prowadzą postępowanie karne wobec oszustów i zamierzają zabezpieczyć pieniądze pokrzywdzonych przed ich utratą.

W ten sposób oszukano i usiłowano oszukać co najmniej 149 osób w podeszłym wieku.

Co zarzucono oskarżonym

Oskarżonym zarzucono działanie w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego) oraz  134 oszustwa związane z wyłudzeniem co najmniej 680 tysięcy złotych (art. 286 par. 1 kodeksu karnego).

Trzy osoby zostały dodatkowo oskarżone o posiadanie narkotyków.

Większość z oskarżonych była w przeszłości karana.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa