Strona główna

Funkcjonariusze Urzędu Celnego podejrzani o przyjmowanie łapówek i przekazywanie informacji grupie przestępczej

Powrót do listy

środa, 5 kwietnia 2017

Prokuratura Okręgowa w Toruniu prowadzi śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie zajmowali się organizowaniem gier losowych na automatach bez zezwolenia właściwych organów. 

Czym zajmowała się grupa

W toku śledztwa ustalono, że grupa działała co najmniej od czerwca 2015 roku do marca 2016 roku m.in. w Brodnicy oraz innych miejscowościach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Na jej czele stał Paweł Ch. - lokalny przedsiębiorca z Brodnicy. Członkowie tej grupy zajmowali się urządzaniem i organizowaniem gier losowych na automatach bez zezwolenia właściwych organów.

Materiał dowodowy zgromadzony w toku postępowania wskazuje również na to, że członkowie grupy wręczali korzyści majątkowe Arturowi S. – funkcjonariuszowi Delegatury w Ciechanowie Mazowieckiego Urzędu Celno - Skarbowego w Warszawie. W zamian przekazywał on członkom grupy informacje stanowiące tajemnicę służbową. Dotyczyły one planowanych kontroli funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Ciechanowie w miejscach, gdzie urządzane lub prowadzone były gry losowe na automatach. Tylko od lipca 2015 roku do 25 listopada 2015 roku Artur S. przyjął od członków zorganizowanej grupy przestępczej łapówki w łącznej wysokości 50 tysięcy złotych.

Informacje o planowanych kontrolach w miejscach, gdzie urządzane lub prowadzone były gry losowe na automatach, członkowie grupy uzyskiwali również od innego urzędnika - Marcina E., starszego specjalisty Służby Celnej pełniącego służbę w Urzędzie Celno – Skarbowym w Toruniu.

Co zarzuca się podejrzanym

Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie 8 osób, w tym Pawła Ch., który stał na czele grupy przestępczej oraz funkcjonariuszy Urzędu Celnego – Artura S. i Marcina E.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Toruniu prokurator ogłosił im zarzuty.

Paweł Ch. podejrzany jest o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą (art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego), urządzanie bez zezwolenia gier losowych na automatach (art. 107 par. 1 kodeksu karnego skarbowego w związku z art. 6 par. 2 kodeksu karnego skarbowego w związku z art. 37 par. 1 pkt 5 kodeksu karnego skarbowego), a także udzielanie korzyści majątkowych (art. 229 par. 1 i 3 kodeksu karnego).  

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej: Bartłomiej Ś., Juliusz S., Maciej S., Tomasz Sz. oraz Łukasz S. podejrzani są o udział w tej grupie (art. 258 par. 1 kodeksu karnego) oraz o urządzanie bez zezwolenia gier losowych na automatach (art. 107 par. 1 kodeksu karnego skarbowego). Dodatkowo Juliusz S. podejrzany jest o wręczenie korzyści majątkowych funkcjonariuszowi Urzędu Celnego w Ciechanowie - Arturowi S. (art. 229 par. 1 i 3 kodeksu karnego). Pieniądze, w łącznej kwocie 50 tysięcy złotych, otrzymał on na ten cel od podejrzanego Pawła Ch. Zarzut nakłaniania do wręczenia korzyści majątkowej usłyszał również Maciej S.

Funkcjonariuszowi Delegatury w Ciechanowie Mazowieckiego Urzędu Celno - Skarbowego w Warszawie Arturowi S. prokurator zarzucił przyjęcie korzyści majątkowej w łącznej wysokości 50 tysięcy złotych i przekazywanie członkom grupy przestępczej informacji stanowiących tajemnicę służbową (art. 228 par. 1 i 3 kodeksu karnego w zbiegu z art. 266 par. 2 kodeksu karnego).

Zarzuty przekazywania członkom grupy przestępczej informacji stanowiących tajemnicę służbową usłyszał również inny urzędnik – Marcin E. – starszy specjalista Służby Celnej pełniący służbę w Urzędzie Celno – Skarbowym w Toruniu.

Zastosowano środki zapobiegawcze

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator wystąpił do Sądu z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec 2 podejrzanych – szefa grupy Pawła Ch. oraz urzędnika Artura S. Sąd uwzględnił wnioski złożone przez prokuratora i tymczasowo aresztował podejrzanych na 3 miesiące.

Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa