Strona główna

Kolejne zarzuty za wystawianie fikcyjnych faktur VAT

Powrót do listy

piątek, 12 stycznia 2018

Prokuratura Okręgowa w Katowicach prowadzi śledztwo dotyczące wystawiania i przyjmowania stwierdzających nieprawdę faktur VAT, które były wykorzystywane do obniżania zobowiązań podatkowych.

W toku tego śledztwa funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, działając na polecenie prokuratora, zatrzymali 3 podejrzanych – mieszkańców Śląska i Mazowsza.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Katowicach prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one wystawiania stwierdzających nieprawdę faktur VAT oraz ich przyjmowania. Faktury te dotyczyły usług  różnego rodzaju i opiewały łącznie na kwotę około 1 miliona złotych. Fikcyjne faktury były wystawiane i przyjmowane w celu obniżenia zobowiązań podatkowych.

Podejrzani przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia.

Prokurator zastosował wobec podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze: dozory Policji połączone z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami.

W sprawie tej wcześniej, w listopadzie 2017 roku, prokuratorskie zarzuty usłyszały 4 inne osoby. Wobec nich również stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze: dozory Policji oraz poręczenia majątkowe. 

Za zarzucane przestępstwa podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa