Strona główna

Lubelscy prokuratorzy i policjanci zlikwidowali grupę handlującą sterydami

Powrót do listy

poniedziałek, 6 marca 2017

Handlowali sterydami anabolicznymi niewiadomego pochodzenia – zorganizowana grupa przestępcza zlikwidowana przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej i CBŚP Zarząd w Lublinie.

Czas, miejsce i zakres działalności zorganizowanej grupy

Z ustaleń śledztwa, prowadzonego od sierpnia 2016 r. wynika, że członkowie grupy trudnili się handlem sterydami i farmaceutykami niewiadomego pochodzenia. Powiązane ze sobą osoby z województwa mazowieckiego i lubelskiego zajmowały się sprowadzaniem anabolików z Hong-Kongu, Grecji, Mołdawii, Rumunii, Litwy, Słowacji i Anglii, a następnie sprzedawały je w Polsce i krajach ościennych. Została również ustalona rola poszczególnych osób w grupie: od lidera, poprzez osoby odpowiedzialne za konfekcjonowanie anabolików, ich sprzedaż, po osoby trudniące się praniem pieniędzy. Nielegalny proceder trwał co najmniej od maja 2015 roku. Grupa ta wprowadziła do obrotu różnego rodzaju produkty lecznicze, w tym przede wszystkim sterydy anaboliczne o łącznej wartości ponad 4 mln zł. Pieniądze z przestępczego procederu lokowane były na otwieranych na podstawie fałszywych dokumentów zawierających fikcyjne dane osobowe rachunkach bankowych w różnych bankach na terenie Polski, a następnie przeksięgowywane na inne rachunki bankowe oraz wypłacane w bankomatach. Należy również nadmienić, że w strukturach grupy uczestniczył pracownik Urzędu Pocztowego, który otwierał rachunki bankowe na fikcyjne dane nieistniejących osób.

Zatrzymania, zarzuty i tymczasowe aresztowania

28 lutego 2017 r. funkcjonariusze CBŚP i KAS (Krajowa Administracja Skarbowa) zatrzymali pięć osób, w tym lidera grupy, którym prokuratorzy przedstawili zarzuty:

  • kierowania zorganizowaną grupą przestępczą,
  • udziału w strukturach grupy,
  • wprowadzania do obrotu znacznych ilości sterydów anabolicznych bez pozwolenia,
  • prowadzenia wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych za pośrednictwem sklepów internetowych bez wymaganego zezwolenia na prowadzenia apteki lub punktu aptecznego oraz
  • prania pieniędzy pochodzących przestępczego procederu.

1 marca 2017 roku Sąd Rejonowy Lubin - Zachód w Lublinie na wniosek prokuratora zastosował wobec pięciu osób środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Rezultat przeszukań. Zabezpieczone mienie

W czasie przeszukań w ustalonych wcześniej miejscach zostały zabezpieczone różnego rodzaju produkty lecznicze w ilości ponad 32 tys. sztuk o wartości rynkowej około 400 tys. zł. Ponadto zajęte zostało mienie na łączną kwotę ponad 650 tys. zł, w tym pieniądze w kwocie około 50 tys. zł., samochód marki Porsche Panamera o wartości 380 tys. zł, a także zostały zablokowane rachunki bankowe.

Co grozi członkom grupy

Zarzucone podejrzanym czyny zagrożone są karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi 10 lat, a z uwagi na działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, kara może im być wymierzona w górnej granicy zagrożenia zwiększonej o połowę, czyli do 15 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa