Międzynarodowy gang produkujący krajankę tytoniową rozbity

Międzynarodowy gang produkujący krajankę tytoniową rozbity

Podlaski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Białymstoku, Centralne Biuro Śledcze Policji z Suwałk i Podlaski Urząd Celno-Skarbowy rozbiły zorganizowaną grupą przestępczą, trudniącą się produkcją krajanki tytoniowej.


130 mln zł strat z tytułu uszczuplenia podatku akcyzowego

Na podstawie zebranego materiału dowodowego zostało aresztowanych 14 osób. Działania funkcjonariuszy CBŚP i Podlaskiego Urząd Celno-Skarbowy prowadzone były na terenie województwa mazowieckiego, łódzkiego i warmińsko-mazurskiego. W wyniku tych działań została zlikwidowana linię produkcyjną i skład, gdzie według policyjnych szacunków podejrzani mogli magazynować nawet 50 ton tytoniu. Skarb Państwa mógł z tego tytułu stracić ponad 130 mln zł z tytułu uszczuplenia podatku akcyzowego.

Ustalenia ponad rocznego śledztwa

Prawie rok było rozpracowywane środowisko międzynarodowej grupy przestępczej trudniącej się sprowadzaniem do Polski hurtowych ilości tytoniu. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że sprowadzony towar trafiał do nielegalnych przetwórni  i fabryk papierosów. Trop prowadził do magazynu w Łazach. Tam w zamkniętych pomieszczeniach po byłej fermie drobiu, była zlokalizowana przetwórnia.

Kiedy policjanci CBŚP weszli na posesję, trwała produkcja krajanki. Przy maszynach pracowało czterech mężczyzn, którzy nadzorowali krojenie tytoniu. „Pracownicy” byli kompletnie zaskoczeni widokiem policjantów. Piąty mężczyzna widząc policyjne działania próbował uciekać, ale policjanci natychmiast mu to uniemożliwili. Wszyscy zatrzymani są narodowości ukraińskiej.

W pomieszczeniu, gdzie odbywała się produkcja, były cztery maszyny i suszarnię oraz tytoń, w różnej fazie krojenia. W workach i kartonach był przygotowany do transportu gotowy produkt. Zabezpieczona została linia produkcyjna i prawie 6 ton tytoniu.  Już po dokonaniu realizacji i po zabezpieczeniu części materiału dowodowego prowadzący śledztwo szacowali, że w nielegalnej wytwórni wyrobów tytoniowych w Łazach mogło być przetworzonych około 50 ton tytoniu. Wszystkim zatrzymanym prokuratur przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a decyzją suwalskiego sądu zostali tymczasowo aresztowani.

Na tym sprawa się nie zakończyła. Prowadzący śledztwo ustalali pochodzenie  i miejsce przeznaczenia przetworzonej krajanki.

Kolejne zatrzymania, zarzuty i tymczasowe aresztowanie kierującego grupą

W efekcie prowadzonych działań zostali zatrzymani kolejni podejrzani, którym również przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jednemu z nich kierowanie tą grupą. Decyzją sądu czterej podejrzani zostali tymczasowo aresztowani.

Kolejną realizację w tej sprawie policjanci przeprowadzili w woj. warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Wówczas zatrzymano trzech podejrzanych, którym również  prokurator przedstawił zarzuty z art. 258 par. 1 kodeksu karnego. Decyzją sądu wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

Śledczy cały czas prowadzili intensywne działania w sprawie, w efekcie których zatrzymano jeszcze sześć osób. Jeden z zatrzymanych wpadł w ostatnich dniach sierpnia. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, uchylanie się od opodatkowania, a także z Ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzania wyrobów tytoniowych.  

Aktualnie, materiał dowodowy, daje podstawy do przyjęcia, że z  powodu całokształtu  działalności rozbitej zorganizowanej grupy przestępczej, Skarb Państwa mógł ponieść straty wysokości ponad 130 mln zł - z tytułu uszczuplenia podatku akcyzowego.

Sprawa w dalszym ciągu ma charakter rozwojowy, prowadzona jest pod nadzorem Prokuratury Krajowej Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Białymstoku.

 

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa