Strona główna

Oskarżeni członkowie zorganizowanej grupy przestępczej

Powrót do listy

czwartek, 7 grudnia 2017

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko 15 osobom oskarżonym m.in. założenie, kierowanie oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która działała w 2013 r. Szczecinie i innych miejscach w Polsce oraz poza granicami kraju.

Sposób działania członków grupy

Celem działania grupy było popełnianie przestępstw skarbowych polegających na wewnątrzwspólnotowym nabywaniu oleju rzepakowego i asfaltu, a następnie wewnątrzwspólnotowej jego sprzedaży przy wykorzystaniu podstawionych podmiotów, firm „słupów” tzw. znikających podatników.

Jak ustalono podejrzani dokonywali dostaw towaru na teren Polski przez firmy „słupy”, które następnie wprowadzały towar do dalszego obrotu bez uiszczenia należnego podatku VAT. Pozwoliło na oferowanie ostatecznym odbiorcom towaru po bardzo atrakcyjnych cenach.

32 mln uszczupleń podatkowych i 150 mln. „wypranych” pieniędzy

Przestępczy proceder spowodował narażenie na uszczuplenie należności publicznoprawnej w postaci podatku VAT i straty Skarbu Państwa w wysokości ponad 31 mln zł.

Ponadto ustalono, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej dopuścili się popełnienia przestępstwa „prania brudnych pieniędzy” w łącznej wysokości prawie 150 mln zł.

Na wniosek prokuratora wobec 10 podejrzanych stosowany był areszt tymczasowy. Aktualnie wobec 9 podejrzanych stosowane są poręczenia majątkowe w łącznej kwocie przekraczającej 900.000 zł.

Za zarzucane podejrzanym przestępstwa m.in. prania brudnych pieniędzy (art. 299 § 1 i 5 kk) oraz kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa skarbowe grozi m. in. kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Śledztwo prowadzone było we współpracy z Delegaturą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Szczecinie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa