Strona główna

Podejrzany Krystian W. usłyszał kolejne zarzuty

Powrót do listy

środa, 10 stycznia 2018

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi śledztwo przeciwko Krystianowi W. podejrzanemu między innymi o popełnienie szeregu przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.

W toku tego postępowania 8 stycznia 2018 roku prokurator ogłosił Krystianowi W. zarzuty popełnienia kolejnych ośmiu przestępstw.

Grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności

Pięć zarzutów dotyczy oszustwa oraz usiłowania oszustwa na szkodę towarzystw ubezpieczeniowych. Chodzi o przestępstwa z art. 298 par. 1 kodeksu karnego w zbiegu z art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego, z art. 298 par. 1 kodeksu karnego w zbiegu z art. 13 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego oraz z art. 298 par. 1 kodeksu karnego i z art. 286 par. 1 kodeksu karnego.

Czyny te zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.  

W oparciu o zebrany materiał dowodowy ustalono, że podejrzany, w celu uzyskania nienależnych odszkodowań z tytułu  ubezpieczenia  pojazdu, podał nieprawdziwe dane dotyczące pojazdu uczestniczącego w  kolizji. Doprowadził on także do kolizji drogowych, zgłosił kolizję, która w rzeczywistości nie miała  miejsca, a także wprowadził w błąd przedstawicieli towarzystw ubezpieczeniowych, co do okoliczności  przebiegu zgłoszonych zdarzeń. 

Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej

Dwa kolejne czyny zarzucone podejrzanemu Krystianowi W. stanowią przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Dotyczą one usiłowania doprowadzenia małoletnich pokrzywdzonych do  obcowania płciowego (art. 13 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 197 par. 1 kodeksu karnego). Przestępstwo to zagrożone jest  karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Podejrzanemu prokurator zarzucił ponadto stosowanie  przemocy  w celu  zmuszenia pokrzywdzonej  do zwrotu  wierzytelności. Chodzi o przestępstwo z art. 191 par. 2 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Podejrzanemu zarzucono popełnienie 59 przestępstw

W toku postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku do chwili obecnej podejrzanemu Krystianowi W. łącznie zarzucono popełnienie  59  przestępstw na szkodę 30 osób pokrzywdzonych, a także na szkodę banku, Skarbu Państwa oraz towarzystw ubezpieczeniowych.

Zarzuty, jakie usłyszał podejrzany w tej sprawie, dotyczyły między innymi: przestępstw gwałtu oraz usiłowania gwałtu, usiłowania doprowadzenia do obcowania płciowego oraz obcowania płciowego z  małoletnimi pokrzywdzonymi poniżej 15. roku życia, nakłaniania małoletnich pokrzywdzonych do  prostytucji oraz  czerpania  przez podejrzanego z tego procederu korzyści majątkowych,  posiadania substancji psychotropowych, wyłudzenia kredytu i pożyczki, ukrycia dokumentu oraz oszustw na szkodę towarzystw ubezpieczeniowych.

Zarzucone podejrzanemu czyny miały miejsce w latach 2008 - 2015 na terenie Trójmiasta,  Pucka, Wejherowa i Władysławowa.  

Na wniosek prokuratora podejrzany Krystian W. przebywa w areszcie.

W sprawie tej, na jej wcześniejszym etapie, zarzuty popełnienia czynów o charakterze seksualnym prokurator przedstawił także Marcinowi T. 

Ponadto po jednym zarzucie usłyszało trzech innych mężczyzn. Dotyczyły one podżegania pokrzywdzonych do składania fałszywych zeznań, podejmowania działań zmierzających do utrudniania  postępowania  oraz doprowadzenia  małoletniej  poniżej 15. roku życia do obcowania płciowego.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa