Strona główna

Prokurator Krajowy Gościem „Wiadomości” TVP 1

Powrót do listy

sobota, 13 maja 2017

Nowe prawo o prokuraturze uchwalone przez większość parlamentarną, doprowadziło do tego, że zaczęliśmy wreszcie ambitnie działać - powiedział (wczoraj, 12 maja 2017 r.) Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski w rozmowie poświęconej m.in. śledztwom w sprawie reprywatyzacji warszawskich w programie Gość „Wiadomości”.

Prokurator Krajowy podkreślił, że ostatnie zatrzymania i zarzuty prokuratorskie dla kolejnych, ośmiu osób są wierzchołkiem góry lodowej, a Departament ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej, który powstał dopiero w 2016 roku, zajmuje się także sprawami reprywatyzacyjnymi w Łodzi i Krakowie.

Gość „Wiadomości” przyznał, że Prokuratura Regionalna we Wrocławiu rozważa skierowanie wniosków o tymczasowe aresztowanie wobec co najmniej pięciu osób.

Na pewno można mówić o pewnych grupach przestępczych - czy to związek o charakterze mafijnym wykaże postępowanie. (…) Pewne symptomy, ustalenia śledcze, mogą wskazywać na istnienie pewnej „pajęczyny powiązań” - zaznaczył.

Pytany o słowa prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, że powoływana właśnie komisja weryfikacyjna do spraw warszawskich reprywatyzacji jest niekonstytucyjna, odpowiedział:

Nie jest moim zadaniem, ani też zadaniem prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, czy innych prawników ocena czy jakieś prawo jest, czy nie jest konstytucyjne, od tego jest Trybunał Konstytucyjny. Prawo należy stosować, prawo obowiązuje każdego obywatela RP. Nie ma „świętych krów”. Z uwagi na fakt, że sprawa dotyczy reprywatyzacji w Warszawie, zapewne pani Gronkiewicz-Waltz pojawia się nie w jednym, a w wielu wątkach.

Więcej w nagraniu: https://vod.tvp.pl/30056530/12052017

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa