Strona główna

Prokurator Krajowy na III Europejskim Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC 2017

Powrót do listy

wtorek, 10 października 2017

9 i 10 października 2017 r. w Krakowie odbyło się trzecie Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC 2017 - coroczna konferencja poświęcona strategicznym aspektom cyberbezpieczeństwa.

Wśród gości forum byli innymi Premier Beata Szydło, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska, Unijny Komisarz ds. Bezpieczeństwa Julian King, Sorin Ducaru – zastępca Sekretarza Generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa, a także I Zastępca Prokuratora Generalnego Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski.

Podobnie jak w latach ubiegłych, organizator forum, Instytut Kościuszki, zaprosił do Krakowa najważniejsze osoby zajmujące się tematyką cyberbezpieczeństwa. Wśród prelegentów konferencji byli m.in.: Melissa Hathaway – były doradca ds. cyberbezpieczeństwa w administracji George’a W. Busha oraz Baracka Obamy, Michael Chertoff – były sekretarz USA ds. bezpieczeństwa wewnętrznego, Tomasz Szatkowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej; Ambasador Sorin Ducaru – zastępca Sekretarza Generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa, Marietje Schaake – członek Parlamentu Europejskiego (ALDE), założycielka i członek Digital Agenda Intergroup w PE, Ambasador Marina Kaljurand – przewodnicząca Światowej Komisji ds. Stabilności w Cyberprzestrzeni, była minister spraw zagranicznych Estonii, Jānis Sārts – dyrektor NATO Strategic Communications Centre of Excellence, Jan Neutze – dyrektor ds. polityki cyberbezpieczeństwa Microsoft EMEA i Alastair Teare – dyrektor generalny Deloitte w Europie Środkowej.

I Zastępca Prokuratora Generalnego Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski był jednym z prelegentów panelu poświęconego ukrytej częścią Internetu, która obejmuje również niebezpieczne obszary, wykorzystywane głównie przez cyberprzestępców. Celem tej debaty było przeanalizowanie sposobu funkcjonowania Dark Web i środków, które powinny dysponować służby odpowiedzialne za walkę z cyberprzestępczością.

W czasie panelu Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski mówił m.in. o znaczeniu współpracy międzynarodowej w zakresie zwalczania cyberprzestępczości. - Jest wiele barier o charakterze międzynarodowym. Bardzo wiele instytucji i firm prywatnych, które dostarczają usługi internetowe, nie dopuszcza organów ścigania, służb publicznych, państwowych do informacji pochodzących z tych systemów teleinformatycznych. Trzeba to wspólnie z partnerami zagranicznymi zmienić - podkreślił Bogdan Święczkowski.

CYBERSEC Forum to były dwa dni intensywnych debat, 150 prelegentów i ponad 1000 uczestników z całego świata. Konferencja odbyła się tydzień po Szczycie Cyfrowym UE (29 września br. w Tallinie). W stolicy Estonii, szefowie państw i rządów omówili najważniejsze wyzwania cyfrowej przyszłości Europy. Krakowskie wydarzenie będzie okazją do kontynuacji tej dyskusji, tym razem w gronie polskich i europejskich decydentów politycznych, a także wiodących ekspertów branży i globalnych liderów sektora prywatnego. Podobnie jak w latach ubiegłych, debaty  odbywały się w ramach czterech ścieżek tematycznych: Państwo, Obrona, Przyszłość i Biznes. Tematy dyskusji skoncentrowały się m.in. na kwestii zagrożeń dla demokracji wynikających z funkcjonowania w cyfrowym świecie, w tym walki informacyjnej. Ponadto, eksperci omówili również bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, czyli obiektów, instalacji stanowiących strategiczny obszar funkcjonowania państw i społeczeństw (w jej skład wchodzą m.in. szpitale, lotniska, czy banki). Analizie poddane zostały również wyzwania związane z budowaniem potencjału państw członkowskich NATO w zakresie cyberobrony i prowadzenia cyberoperacji, w tym robotyzacji pola walki. Na CYBERSEC Forum nie zabrakło również dyskusji nad rozwojem innowacyjnych produktów i usług dla cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji, a także kwestii szczególnie ważnych z perspektywy zwykłego konsumenta takich jak prywatność w sieci, bezpieczeństwo Internetu Rzeczy i cyberubezpieczenia.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa