Strona główna

Prokuratorskie zarzuty za produkcję metamfetaminy na Dolnym Śląsku

Powrót do listy

czwartek, 20 kwietnia 2017

Prokuratury Rejonowe w Zgorzelcu i w Bolesławcu nadzorują śledztwa dotyczące produkcji i obrotu narkotykami. Postępowania te zostały wszczęte po tym, jak funkcjonariusze jeleniogórskiego CBŚP i KPP Bolesławiec ustalili, że na Dolnym Śląsku funkcjonuje grupa przestępcza, która zajmuje się produkcją i handlem narkotykami – także poza granicami Polski.

Laboratoria zostały zlikwidowane

Funkcjonariusze ustalili trzy laboratoria do produkcji metamfetaminy. Zlokalizowane były one w Ocicach (powiat bolesławiecki), Starym Zawidowie i miejscowości Posada koło Bogatyni.

W miejscach tych od kilku miesięcy trwała produkcja narkotyków. W jednym z wynajętych domów członkowie grupy przystosowali piwnicę do potrzeb produkcji. Zaizolowali jej ściany, zainstalowali profesjonalne naczynia służące do produkcji narkotyków - tzw. „gary”, zainstalowali odpowiednie oświetlenie i wentylację. Na pozostałych kondygnacjach domu, w celu konspiracji, odbywało się normalne życie nie wzbudzające podejrzeń sąsiadów.

W toku śledztw ustalono, że w ujawnionych laboratoriach grupa przestępcza mogła wytworzyć około kilkunastu kilogramów gotowej amfetaminy. 

Sąd zastosował areszt

Ustalenia poczynione w toku śledztw pozwoliły na zatrzymanie sześciu osób. Zajmowały się one produkcją, handlem i transportem metamfetaminy do Czech i Niemiec.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu i do Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu prokuratorzy ogłosili im zarzuty m.in. produkcji środków psychotropowych.

Na wniosek prokuratorów Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec czterech podejrzanych. Wobec dwóch podejrzanych prokuratorzy zastosowali środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym - dozór Policji i poręczenia majątkowe.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa