Strona główna

Prokuratorskie zarzuty za usiłowanie podwójnego zabójstwa sprzed prawie 20 lat

Powrót do listy

czwartek, 9 listopada 2017

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie wspólnie z funkcjonariuszami ze szczecińskiego Zarządu CBŚP prowadzą postępowanie dotyczące usiłowania zabójstw i rozbojów z użyciem niebezpiecznych narzędzi. Do przestępstw tych dochodziło na początku XXI wieku w województwie zachodniopomorskim.

Zatrzymano 6 mężczyzn

Na skutek żmudnych i pracochłonnych czynności ustalono, że przestępstw tych mogła dokonać grupa tych samych osób. Grupa ta działała pod koniec lat 90-tych i na początku 2000-nych.

Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie sześciu mężczyzn zamieszanych w przestępczy proceder. Na polecenie prokuratora do zatrzymań doszło w ostatnich dniach w Świnoujściu, Szczecinie i powiecie stargardzkim.

Zatrzymanym prokurator z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie przedstawił zarzuty z art. 148 par. 2 kodeksu karnego i art. 280 par. 2 kodeksu karnego, tj. usiłowanie zabójstwa oraz rozbojów z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

Wobec pięciu podejrzanych Sąd, na wniosek prokuratora, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Jeden z podejrzanych został oddany pod dozór Policji.

Jak przebiegały zdarzenia

Według ustaleń poczynionych w toku postępowania ustalono, że do usiłowania zabójstwa doszło w lutym 2001 roku w okolicach Karlina. Wówczas to jeden z pokrzywdzonych został postrzelony przez sprawców, a drugi wywieziony do lasu kilka kilometrów dalej, gdzie kilkakrotnie postrzelono go, w tym także w głowę. Obaj pokrzywdzeni przeżyli.

Zatrzymani mężczyźni są również podejrzani o rozboje. Jeden z nich miał miejsce w powiecie pyrzyckim, gdzie ofiarami byli właściciel warsztatu samochodowego i jego partnerka. Sprawcy byli zamaskowani, a do obezwładnienia swoich ofiar użyli broni i kajdanek. Ich łupem padło kilkadziesiąt tysięcy złotych i złota biżuteria.

Do drugiego rozboju doszło na trasie S-3 w pobliżu Przybiernowa, a ofiarami byli handlarze samochodów, którzy jechali za granicę zakupić pojazdy. Jeden z nich został wówczas raniony nożem. Pokrzywdzeni mieli przy sobie znaczną ilość gotówki, którą im skradziono. Sprawcy dokonali tego napadu metodą „na policjanta”, używając umundurowania przypominającego policyjne, broni oraz samochodu mającego stworzyć wrażenie nieoznakowanego radiowozu.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa