Strona główna

Prokuratorskie zarzuty zabójstwa i usiłowania zabójstwa dwóch Polek w Danii

Powrót do listy

wtorek, 11 kwietnia 2017

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wspólnie z funkcjonariuszami gdańskiego Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa i usiłowania zabójstwa dwóch Polek. Doszło do tego 10 stycznia 2017 roku w miejscowości Aalborg w Danii.  

Sprawcy podpalili dom

Po uzyskaniu od strony duńskiej informacji, że zarówno sprawcy tej zbrodni jak i ich ofiary to Polacy, Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wykonała szereg czynności procesowych mających na celu wszechstronne wyjaśnienie okoliczności sprawy. Między innymi ustalono i zabezpieczono dwa samochody, którymi poruszali się sprawcy przestępstwa. Oględziny tych pojazdów, w trakcie których zabezpieczono liczne ślady, opinie z zakresu badań biologicznych, dane z GPS tych pojazdów, a także zapisy nagrań z monitoringów, pozwoliły na wytypowanie sprawców zbrodni.

Ustalono, że w zdarzeniu wzięło udział 9 osób. W dniu 10 stycznia 2017 roku sprawcy – mieszkańcy Trójmiasta, wynajętymi z wypożyczalni w Gdyni dwoma samochodami osobowymi udali się do miejscowości Aalborg w Danii. Do wyznaczonego miejsca dotarli w godzinach wieczornych. Następnie zamaskowani sprawcy dostali się do wnętrza wytypowanego domu, rozlali w pomieszczeniach benzynę i podpalili ją najprawdopodobniej za pomocą świecy dymnej.

W wyniku pożaru zginęła 31-letnia kobieta. Natomiast druga z przebywających w mieszkaniu osób, 22-letnia kobieta, zdołała zbiec. Obie pokrzywdzone to Polki.

W wyniku zdarzenia jeden ze sprawców doznał rozległych oparzeń. Jednocześnie na miejscu zdarzenia ujawniono zwłoki mężczyzny zmarłego na skutek pożaru. Mężczyzną tym najprawdopodobniej był jeden ze sprawców przestępstwa.

Podejrzani zostali zatrzymani

W dniu 6 kwietnia 2017 roku na polecenie prokuratora zatrzymano 5 mężczyzn w wieku od 28 do 41 lat. Prokurator ogłosił im zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstwa, a także dokonanie zabójstwa jednej z pokrzywdzonych oraz usiłowania dokonania zabójstwa drugiej pokrzywdzonej.  

Podejrzani nie przyznali się do przedstawionych im zarzutów. Część z nich złożyła wyjaśnienia.  

Na wniosek prokuratura Sąd zastosował wobec wszystkich podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Dziś (11 kwietnia 2017 roku) na polecenie prokuratora zatrzymano kolejną osobę. To 30-letni podejrzany, wobec którego prokurator wydał postanowienie o przedstawieniu zarzutów działania w zorganizowanej grupie przestępczej, a także dokonania zbrodni zabójstwa i usiłowania zabójstwa. Po doprowadzeniu podejrzanego do prokuratury zostaną wykonane czynności procesowe z jego udziałem, a następnie zostanie skierowany wniosek o jego tymczasowe aresztowanie.

Grozi nawet dożywocie

Sprawa ma charakter rozwojowy. Cały czas trwają czynności zmierzające do zatrzymania kolejnych sprawców zbrodni. Ustalana jest także motywacja sprawców. Z oficjalnych informacji wynika, że podpalony dom był salonem masażu.

Za zarzuconą zbrodnię podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo dożywotniego pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa