Strona główna

Usiłowali podpalić policyjne radiowozy w akcie sprzeciwu

Powrót do listy

piątek, 10 marca 2017

Prokuratura oskarżyła trzech mężczyzn związanych ze środowiskiem anarchistycznym i alterglobalistycznym, którzy usiłowali podpalić policyjne radiowozy.

Akt oskarżenia w tej sprawie został wniesiony 28 lutego 2017 r. do Sądu Okręgowego w Warszawie przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Oskarżeni: Michał. B., Oskar K. i Tadeusz K., w nocy z 22 na 23 maja 2016 r. w Warszawie usiłowali zniszczyć poprzez podpalenie dwa policyjne radiowozy, zaparkowane przed Komisariatem Policji Warszawa Włochy (z art. 13 par. 1 k.k. i art. 288 par. 1 k.k.).

Mężczyźni ci, związani z warszawskimi środowiskiem anarchistycznym i alterglobalistycznym umieścili pod tymi samochodami skonstruowane przez siebie urządzenia zapalające i jedynie wskutek natychmiastowej interwencji policjantów nie zdążyli ich podpalić.

Na widok interweniujących policjantów, dwaj z nich podjęli próbę ucieczki,  natomiast trzeci z nich – zaskoczony rozwojem wypadków – pozostał na miejscu. Po krótkim pościgu uciekający sprawcy także zostali zatrzymani.

Z opinii biegłego z zakresu pożarnictwa wynika, że samodziałowe urządzenia którymi posłużyli się oskarżeni doprowadziłyby do zapalenia się paliwa w zbiornikach paliwowych radiowozów oraz innych palnych elementów tych pojazdów, a w konsekwencji do ich zniszczenia.

Oskarżeni przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu i wyjaśnili, że czyn ten miał być aktem protestu przeciwko „systemowi”.

Sprawcom grozi kara karą pozbawienia wolności do lat 5.

 

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa