Strona główna

Wyłudzili ponad 127 mln zł z tytułu zwrotu VAT w związku z handlem złotem

Powrót do listy

piątek, 17 lutego 2017

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu prowadzi śledztwo dotyczące działań zorganizowanej grupy przestępczej. Działała ona od lipca 2011 roku do listopada 2012 roku na terenie Wrocławia, Warszawy, Radzymina, Łodzi i innych miast. Grupa mogła narazić Skarb Państwa na stratę ponad 127 milionów złotych z tytułu niezapłaconego podatku VAT.

Czym zajmowała się grupa

W toku śledztwa ustalono, że przestępczy proceder miał związek z obrotem granulatem złota. Członkowie grupy kupowali za granicą złoto inwestycyjne, co jest zwolnione z podatku VAT. Następnie przerabiali je na granulat, którego sprzedaż w kraju obłożona jest 23-procentową stawką podatku. Wykorzystując łańcuch sprzedaży złota w formie granulatu, przestępcy liczyli, że kontrola skarbowa nie będzie badała pochodzenia produktu. Dzięki transakcjom grupa chciała uzyskać ogromny zysk w postaci wartości VAT-u, zapłaconego przez ostatecznego odbiorcę produktu.

Członkowie grupy sprzedali ponad 3380 kilogramów granulatu złota.

Co zarzuca się podejrzanym

Ustalenia poczynione w toku śledztwa doprowadziły do tymczasowego aresztowania już czterech podejrzanych: Andrzeja W., Andrzeja N., Grzegorza P. oraz Krzysztofa S.

Dwaj z podejrzanych pozostają pod zarzutem kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a dwóch kolejnych jest podejrzanych o udział w tej grupie. Są oni także podejrzani o popełnienie przestępstw polegających na fikcyjnym karuzelowym obrocie granulatem złota, co skutkowało narażeniem na uszczuplenie należności Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT, a także o popełnienie przestępstw przeciwko dokumentom. Podejmowali też czynności mające udaremnić bądź znacznie utrudnić stwierdzenie przestępnego pochodzenia środków pieniężnych uzyskanych z czynów zabronionych, co potocznie określane jest mianem prania brudnych pieniędzy.

Oprócz tego podejrzani pozostają pod zarzutem popełnienia przestępstw korupcji gospodarczej, polegających na przyjęciu korzyści majątkowych w postaci granulatu lub sztab złota o wartości kilku milionów złotych w zamian za zachowanie stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji.

W toku śledztwa zabezpieczone zostały 103 kg złota inwestycyjnego w sztabach. Złoto stanowi zabezpieczenie majątkowe na poczet ewentualnych kar grzywny i innych dolegliwości finansowych, które mogą zostać orzeczone wobec podejrzanych.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa