Strona główna

Zarzuty dla członków grupy przestępczej za nielegalną produkcję prawie 6,5 mln sztuk papierosów

Powrót do listy

wtorek, 7 marca 2017

Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Warszawie nadzoruje śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie zajmowali się nielegalną produkcją papierosów.

Linia produkcyjna, palety z  kartonami, krajanka tytoniowa

Przeszukania przeprowadzone 28 lutego 2017 r. w Płońsku i Ciechanowie doprowadziły do zabezpieczenia 6,5 miliona sztuk papierosów o wartości 3,8 miliona złotych, co naraziło Skarb Państwa na uszczuplenie należności publicznoprawnej (podatku akcyzowego) w kwocie nie mniejszej niż 4,7 mln złotych.

Funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji w miejscu przeszukań ujawnili i zabezpieczyli 29 palet, w których znajdowały się papierosy. W każdej palecie znajdowało się 50 kartonów, a w kartonie około 4000 sztuk papierosów.

W tym samym czasie zostało zatrzymanych sześciu mężczyzn,  a czterech z nich w momencie  obsługiwania maszyny służącą do produkcji papierosów z krajanki tytoniowej.

Prokuratorskie zarzuty i aresztowania przez sąd

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego).

Ponadto Volodymyr O., Serhij V., Valeriij T., Mykola L., Mieczysław S. i Adam W. usłyszeli zarzuty nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych w łącznej ilości prawie 6,5 miliona sztuk papierosów o łącznej wartości 3 milionów 812 tysięcy 284 złotych ( art. 12a ust. 1 i 2 ustawy z 2 marca 2001 roku o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego).

Mieczysławowi S. i Adamowi W. prokurator zarzucił dodatkowo popełnienie przestępstw skarbowych związanych z nielegalną produkcją papierosów, uchylaniem się od opodatkowania i spowodowanie uszczuplenia należności publicznoprawnych z tytułu akcyzy w kwocie 4 miliony 750 tysięcy 787 złotych (przestępstwo z art. 54 par. 1 kodeksu karnego skarbowego w zbiegu z art. 65 par. 1 kodeksu karnego skarbowego w związku z art. 6 par. 2 kodeksu karnego skarbowego w związku z art. 7 par. 1 kodeksu karnego skarbowego w związku z art. 37 par. 1 pkt 1 i 5 kodeksu karnego skarbowego).

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli zastosował wobec wszystkich podejrzanych tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.

Wzorowa współpraca policjantów i prokuratorów

Zatrzymania i zarzuty w tej sprawie były możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy prokuratorów z Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej z funkcjonariuszami Komendy Stołecznej Policji .

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa