Strona główna

Zarzuty dla członków międzynarodowej grupy przestępczej, którzy nielegalnie handlowali bronią

Powrót do listy

piątek, 17 lutego 2017

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach nadzoruje śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się międzynarodowym handlem bronią. Postępowanie to prowadzone jest przez funkcjonariuszy katowickiego CBŚP.

Czym zajmowała się grupa

W toku śledztwa ustalono, że grupa działała od 2014 roku na terenie Polski, Holandii, Czech i Słowacji. Została ona zorganizowana i była kierowana przez Piotra W. i Tomasza K. W jej skład wchodzili również między innymi Kamil B., Rafał W., Rafał M., Michał G., Grzegorz O., a także obywatele Holandii, Czech i Słowacji.

Lider grupy Piotr W., korzystając z wiedzy technicznej obywatela Czech, pozyskał informację, jak przerabiać broń pozbawioną cech użytkowych na broń ostrą. Była ona sprowadzana ze Słowacji. Przepisy obowiązujące w tym kraju pozwalają legalnie kupić broń, która została pozbawiona cech użytkowych. W myśl polskich przepisów ustawy o broni i amunicji na posiadanie takiej broni w naszym kraju  wymagane jest stosowne pozwolenie.

Zakup broni na Słowacji dokonywany był na podstawie głównie polskich i czeskich dokumentów tożsamości, które wcześniej były kradzione przez członków zorganizowanej grupy przestępczej. 

Tak zakupioną broń na Słowacji Piotr W. oraz inni członkowie grupy przemycali do Polski. W naszym kraju była ona przerabiana przez rusznikarzy, w taki sposób, że przywracano jej zdolności bojowe. Następnie broń była przemycana do krajów Unii Europejskiej, między innymi Holandii. Tam była sprzedawana.

W toku śledztwa zabezpieczono 340 sztuk broni. Ustalono ponadto, że członkowie grupy przestępczej mogli zakupić, przerobić, a następnie sprzedać około 1500 sztuk broni. Z każdego egzemplarza czerpali oni zysk na poziomie 300 proc.

Czynności w prokuraturze

Na polecenie prokuratora ze Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zatrzymano 10 członków grupy, w tym jej liderów Piotra W. i Tomasza K.

Prokurator ogłosił im zarzuty dotyczące m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą lub udział w niej, handlu, wyrabiania oraz posiadania broni palnej i amunicji bez zezwolenia, a także puszczania w obieg podrobionych banknotów EURO, produkowania i sprzedaży znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych oraz szeregu innych przestępstw kryminalnych. W toku śledztwa ustalono bowiem, że członkowie grupy przestępczej, poza przemytem i handlem bronią, zajmowali się również innego rodzaju przestępczością.

Wobec czterech podejrzanych Sąd na wniosek prokuratora zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych i dozorów Policji.

Zabezpieczono broń i amunicję

W toku śledztwa ustalono również obywateli Polski, którzy zakupili nielegalną broń i ją posiadali. W maju 2016 roku w całym kraju policjanci CBŚP, na polecenie prokuratora, przeszukali 81 miejsc.

Na skutek tych czynności u 43 osób zabezpieczono 100 sztuk broni palnej, ponad 17 tysięcy sztuk amunicji różnego kalibru, granat F1, oraz 3 wiatrówki wymagające posiadania pozwolenia.

Prokurator ogłosił zarzuty 13 osobom. Dotyczą one nielegalnego posiadania broni palnej i amunicji. Wobec pozostałych 30 osób, u których ujawniono broń, cały czas trwają czynności procesowe mające na celu ustalenie, czy na posiadane przez nich egzemplarze broni wymagane jest pozwolenie i w związku z tym czy zasadne jest ogłoszenie im zarzutów popełnienia przestępstwa z art. 263 par. 2 kodeksu karnego.

Zatrzymania i zarzuty w tej sprawie były możliwe m.in. dzięki współpracy z policjantami ze Słowacji, Niemiec i Holandii.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa