Strona główna

Zarzuty dla członków polsko-ormiańskiej zorganizowanej grupy przestępczej

Powrót do listy

czwartek, 4 stycznia 2018

Prokuratura Okręgowa w Katowicach nadzoruje śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, w której skład wchodzili osoby narodowości polskiej i ormiańskiej. Postępowanie to prowadzone jest przez policjantów z Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji.

Skarb Państwa stracił 14 milionów złotych

Czynności przeprowadzone w toku śledztwa pozwoliły na ustalenie osób podejrzanych o udział w tej grupie przestępczej.

Podczas pierwszych działań, do których doszło w październiku 2017 roku, zatrzymanych zostało 16 osób, w tym 7 obywateli Armenii i 9 Polaków. Zatrzymany został wówczas obywatel polski narodowości ormiańskiej, który w prokuraturze usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Podczas przeprowadzonych działań ujawniono i zabezpieczono papierosy różnych marek, tytoń oraz 90% alkohol. Wszystkie towary były bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

Z zebranego materiału dowodowego wynika, że grupa działała co najmniej od kwietnia 2016 roku. Nielegalne papierosy trafiały nie tylko na polski rynek w czterech województwach: śląskim, małopolskim, lubelskim i mazowieckim, ale były również transportowane do Francji.

W wyniku działalności grupy Skarb Państwa z tytułu podatku akcyzowego poniósł straty w wysokości około 14 milionów złotych. Według ustaleń przez 3 miesiące członkowie grupy mogli sprzedać około 13 milionów sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej.

Zatrzymano kolejnych dwóch podejrzanych

W grudniu policjanci CBŚP przeprowadzili akcję wspólnie z  funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach. Zatrzymano kolejne dwie osoby, u których znaleziono papierosy różnych marek opatrzone m.in. w  ukraińskie i białoruskie banderole. Oprócz nielegalnych papierosów zabezpieczono także tytoń. Gdyby trafiły one na rynek, Skarb Państwa straciłby ponad milion złotych podatku.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach, na wniosek Centralnego Biura Śledczego Policji, wydała postanowienia o zabezpieczeniu mienia podejrzanych na łączną kwotę około 500 tysięcy złotych.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Fot. www.cbsp.policja.pl