Strona główna

Zarzuty i areszt w sprawie znieważania miejsc spoczynku oraz kradzieży szczątków ludzkich

Powrót do listy

piątek, 10 listopada 2017

W nadzorowanej przez Prokuraturę Okręgowa  w Gdańsku sprawie 54-letniemu mężczyźnie przedstawiono 6 zarzutów popełnienia przestępstw z art. 262 par. 1 i 2 kodeksu karnego. Zagrożone jest ono karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratora Sąd tymczasowo aresztował podejrzanego na okres trzech miesięcy.

Mężczyzna został zatrzymany

Od grudnia 2016 roku do października 2017 roku na cmentarzach Województwa Pomorskiego doszło do 6 przypadków znieważenia miejsca spoczynku. Sprawca rozbijał płyty grobowców w celu dostanie się do wewnątrz, skąd usiłował ukraść lub dokonał kradzieży zwłok. W oparciu o wyniki badań ujawnionych i zabezpieczonych  śladów biologicznych  ustalono, że  czyny te popełniła ta sama osoba.

W dniu 6 listopada 2017 roku funkcjonariusze KPW w Gdańsku dokonali zatrzymania 54-letniego mężczyzny. Przeprowadzone badanie potwierdziło zgodność jego DNA z DNA z zabezpieczonych śladów biologicznych.

Ujawniono szczątki ludzkie

W dniu zatrzymania podejrzanego w miejscu jego zamieszkania ujawniono prowadzone przez niego zapiski. Z treści ich wynika, że przez szereg lat miał dopuszczać się niszczenia nagrobków oraz kradzieży szczątków. Informacje te będą weryfikowane w toku postępowania. 

Również na podstawie zapisków wytypowano miejsca, w których mężczyzna mógł ukryć szczątki ludzkie. W dniach 8 i 9 listopada 2017 roku w jednym miejscu ujawniono 10 worków zawierających szczątki ludzkie. W worach tych znajdowały się również informacje oraz przedmioty wskazujące na to, czyje są to szczątki. Zostanie to zweryfikowane badaniami DNA.

Czynności  zmierzające do ustalenia i sprawdzenia innych miejsc, w których mogą znajdować  się skradzione szczątki ludzkie, są kontynuowane.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa