Strona główna

Zarzuty i wnioski o areszt wobec podejrzanych powołujących się na wpływy w wymiarze sprawiedliwości

Powrót do listy

piątek, 13 października 2017

W toku prowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne operacji specjalnej związanej z uzasadnionym podejrzeniem popełniania przestępstwa powoływania się na wpływy w wymiarze sprawiedliwości, 10 października 2017 roku funkcjonariusze zatrzymali biznesmenów oraz funkcjonariusza warszawskiej Policji.

Została złożona propozycja korupcyjna

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator ogłosił im zarzuty płatnej protekcji. Chodzi o powoływanie się na wpływy w wymiarze sprawiedliwości i podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową w kwocie 100 tysięcy euro, a także obietnicę dalszych korzyści majątkowych w kwocie około 4 milionów złotych.

Korupcyjna propozycja dotyczyła załatwienia przez podejrzanych korzystnych decyzji w toku śledztwa prowadzonego przez jedną z prokuratur. Mieli oni załatwić uchylenie zabezpieczenia majątkowego w znacznej kwocie, które jest stosowane na mieniu podejrzanego w śledztwie.

Grozi do 8 lat pozbawienia wolności

Podejrzani: Dariusz W., Ryszard E. oraz Michał R. przekonywali, że posiadają wpływy w instytucjach państwowych i mogą pomóc w korzystnym załatwieniu sprawy, istotnej z punktu widzenia udzielającego korzyści.

Do popełnienia przestępstwa płatnej protekcji (art. 230 par. 1 kodeksu karnego) nie jest konieczne faktyczne posiadanie takich wpływów. Wystarczy, że podejrzani na takie wpływy się powołują lub utwierdzają w ich istnieniu. Z ustaleń śledztwa wynika, iż nie były to wpływy faktyczne.

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych tymczasowego aresztowania.

Przestępstwo płatnej protekcji zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.
Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa