Strona główna

Zarzuty wobec teściowej twórcy piramidy finansowej Amber Gold

Powrót do listy

poniedziałek, 2 października 2017

Dzisiaj, tj. 2 października 2017 roku, do Prokuratury Regionalnej w Łodzi  stawiła się na wezwanie  Danuta J.-P., teściowa Marcina P. i matka Katarzyny P. – twórców piramidy finansowej Amber Gold, w której około 20 tysięcy poszkodowanych zostało oszukanych na ponad 850 milionów zł.

Danuta J.-P. usłyszała zarzuty udzielenia pomocy w tzw. praniu brudnych pieniędzy. Chodzi o kwotę w wysokości prawie 1 miliona 250 tysięcy złotych. Jest to przestępstwo z art. 299 par. 1 i 6 kodeksu karnego, zagrożone karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Po przesłuchaniu Danuty J.-P. w charakterze podejrzanej prokuratorzy podjęli decyzję o  zastosowanie wobec niej środków zapobiegawczych w postaci dozoru policyjnego, zakazu opuszczania kraju.

Wypłaty z bankomatu

Według ustaleń prokuratury Danuta J.-P. użyczyła zięciowi i córce swój rachunek bankowy, na który od stycznia 2011 roku przyjęła przelewy od Amber Gold w łącznej kwocie 1 miliona 254 tysięcy 76 złotych. W tym czasie była zatrudniona w tej spółce na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem 1500 zł miesięcznie.

Jak wykazało śledztwo, od 2 sierpnia do 24 sierpnia 2012 roku podejrzana wypłacała otrzymaną z Amber Gold gotówkę w kasach banku lub w bankomatach oraz zlecała kolejne przelewy. Miało to na celu wyprowadzenie tych pieniędzy z jej rachunku bankowego.

Prokuratorzy nie mają wątpliwości, że transakcje dokonywane przez nią miały udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie przestępczego pochodzenia pieniędzy, a także wykrycie, gdzie są przechowywane, ich zajęcie i orzeczenie przepadku.

W interesie pokrzywdzonych

Prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi śledztwo ma na celu ustalenie, co się stało z majątkiem Amber Gold i należących do tej spółki linii lotniczych OLT Express, a w konsekwencji szersze zaspokojenie pokrzywdzonych. Chodzi jednocześnie o ujawnienie wszystkich osób, które współdziałały z Marcinem P. i Katarzyną P. oraz czerpały korzyści ze stworzonej przez nich piramidy finansowej.

Jeszcze na przełomie czerwca i lipca 2017 roku prokuratora przedstawiła zarzuty popełnienia przestępstwa udaremnienia lub uszczuplenia zaspokojenia wielu wierzycieli (art. 300 par. 1 i 3 kodeksu karnego) prezesowi zarządu OLT Express Regional Jackowi Ł. i członkowi zarządu tej spółki Andrzejowi D.

Jak ustalono, od 15 grudnia 2011 roku do 30 sierpnia 2012 roku spółka OLT Express otrzymywała przelewy pieniężne z kont Amber Gold w wysokości 5 milionów 800 tysięcy dolarów oraz 43 miliony 600 tysięcy złotych. Pomimo tego OLT Express nie realizowała swoich zobowiązań finansowych wynikających choćby z konieczności uregulowania rat leasingowych.

Prokuratorzy przypuszczają, że nie były to wszystkie pieniądze klientów Amber Gold, które zostały wyprowadzone z kont spółki.

O śledztwie pisaliśmy również tutaj:

Prokuratura o przesłuchaniach założycieli spółki Amber Gold: Marcina P i Katarzyny P.

Prokuratorskie zarzuty dla szefów spółki OLT Express

 

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa