Strona główna

Zarzuty za produkcję i obrót na wielką skalę sterydami i lekami na potencję

Powrót do listy

środa, 21 września 2016

Prokuratura Rejonowa Poznań Grunwald nadzoruje postępowanie przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się produkcją i obrotem na wielką skalę sterydami i lekami na potencję. Postępowanie to prowadzone jest przez funkcjonariuszy CBŚP z Poznania.

Podejrzanych jest 14 osób

W ramach tego postępowania zatrzymanych zostało 14 osób. Prokuratorzy ogłosili im zarzuty kierowania lub udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Są oni także podejrzani o sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób  poprzez produkcję, przechowywanie i odpłatne udostępnienie sfałszowanych produktów leczniczych, a także import gotowych produktów leczniczych i substancji czynnych, jak i wprowadzania do obrotu produktów leczniczych.

Na wniosek prokuratury wobec czterech podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Dystrybucja przez Internet

W toku postępowania funkcjonariusze CBŚP z Poznania ustalili, że pod Bydgoszczą została zorganizowana nielegalna fabryka produktów leczniczych, podrabiająca leki czterech znanych koncernów farmaceutycznych. Ustalili również, kto zajmuje się poszczególnymi etapami procederu, począwszy od procesu produkcji poprzez dystrybucję. Część gotowych produktów oraz półfabrykaty były sprowadzane z Chin kanałem przerzutowym przez Grecję, Wielką Brytanię i Rumunię. Dystrybucja odbywała się w większości z wykorzystaniem sieci Internet. Produkty te zagrażały życiu i zdrowiu kupujących ze względu na warunki produkcji, jak również różnice w składzie.

W sumie w toku postępowania zostało zabezpieczonych 48 różnego rodzaju maszyn służących do produkcji sfałszowanych leków, 430 tysięcy sterydów w ampułkach i tabletkach oraz 100 tysięcy tabletek na potencję o łącznej wartości czarnorynkowej ponad 17 milionów złotych.

Dział prasowy

Prokuratura Krajowa