Strona główna

Zarzuty za wyłudzanie VAT w związku z obrotem monetami numizmatycznymi

Powrót do listy

środa, 4 października 2017

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach prowadzi śledztwo dotyczące wprowadzania do obrotu na terenie Polski monet numizmatycznych nabytych w Narodowym Banku Polskim przez podmioty zagraniczne z 0% stawką VAT. Procederowi temu towarzyszyło wystawianie nierzetelnych faktur VAT, które nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji gospodarczych.

Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie Sergiusza S. Po jego doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach prokurator ogłosił mu zarzuty.

Sergiusz S. podejrzany jest o uszczuplenie podatku od towarów i usług w kwocie co najmniej 344 tysięcy złotych. Od maja 2011 roku do czerwca 2012 roku podejrzany brał udział we wprowadzaniu do obrotu na terytorium Polski monet numizmatycznych nabytych w Narodowym Banku Polskim przez podmiot założony w Czechach. Procederowi temu towarzyszyło wystawianie nierzetelnych faktur VAT.

Prokurator zarzucił mu także poświadczenie nieprawdy w wystawionych przez inną osobę fakturach VAT co do okoliczności mających znaczenie prawne. Potwierdził on bowiem rzekome nabycie srebrnych monet numizmatycznych od określonej osoby.

Po przesłuchaniu Sergiusza S. w charakterze podejrzanego prokurator zastosował wobec niego środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym – dozór Policji i poręczenie majątkowe.

W toku śledztwa zarzuty przedstawiono dotychczas pięciu osobom.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa