Strona główna

Zorganizowana grupa przemycała narkotyki z Polski do Szwecji

Powrót do listy

piątek, 13 października 2017

Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku nadzoruje śledztwo dotyczące przestępczości narkotykowej. Chodzi o usiłowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy z Polski do Szwecji znacznej ilości środka odurzającego w postaci żywicy konopi (haszyszu). Postępowanie to prowadzone jest przez funkcjonariuszy Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji.

Ujawniono magazyn środków odurzających

W toku śledztwa 7 października 2017 roku funkcjonariusze Policji na terenie terminala promowego w Gdyni zatrzymali 42-letniego Dariusza T. zamieszkałego w Norwegii. Zamierzał on odprawić się i wypłynąć do Szwecji.

Podczas przeszukania samochodu, którym podróżował mężczyzna, w specjalnie skonstruowanych skrytkach wkomponowanych w konstrukcję pojazdu, ujawniono około 20 kilogramów żywicy konopi innych niż włókniste - tzw. haszyszu.

W wyniku dalszych czynności 8 października 2017 roku ujawniono magazyn środków odurzających. Znajdował się on w jednej z miejscowości położonej na terenie województwa pomorskiego. W magazynie tym zabezpieczono około 72 kilogramy haszyszu, około 24 kilogramów ziela konopi innych niż włókniste - tzw. marihuany oraz przedmioty służące do specjalnego pakowania narkotyków.

Zatrzymano mężczyzn uczestniczących w przemycie

W dniach 8 - 10 października 2017 roku zatrzymanych zostało kolejnych trzech mężczyzn: 52-letniego mieszkańca Gdyni Aleksandra D., 38-letniego mieszkańca Gdyni Adama S. oraz 33-letniego mieszkańca Łebna Piotra Sz. Wszyscy powiązani byli z próbą przemytu narkotyków do Szwecji.

Podczas przeszukania miejsc zamieszkania zatrzymanych oraz użytkowanych przez nich pojazdów ujawniono około 1 kilograma marihuany, około 21 kilogramów haszyszu oraz środki pieniężne w różnych walutach o wartości około 150 tysięcy złotych.

Sprawcom grozi do 15 lat pozbawienia wolności

Po doprowadzeniu wszystkich zatrzymanych do Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, usiłowania przemytu narkotyków oraz udziału w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających.

Na wniosek prokuratora Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec trzech podejrzanych: Dariusza T., Aleksandra D. oraz Adama S.

Wobec podejrzanego Piotra Sz. prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.

Za zarzucane przestępstwa podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności, kara grzywny oraz nawiązka na cele zapobiegania i zwalczania narkomanii w wysokości do 50 tysięcy złotych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa