czwartek, 12 grudnia 2019

Kolejne zatrzymania w sprawie działania na szkodę Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.

Kolejne zatrzymania w sprawie działania  na szkodę Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie nadzoruje śledztwo w sprawie działania na szkodę Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. Na polecenie prokuratora dziś (12 grudnia 2019 r.) funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali cztery osoby. Były one związane ze spółką zbywającą akcje afrykańskiej spółki wydobywającej i poszukującej surowców mineralnych w Afryce na rzecz ZCH Police S.A.

Oszukali członków rady nadzorczej Grupy Azoty

Zatrzymani, działając w porozumieniu ze sobą oraz innymi osobami wprowadzili w błąd członków rady nadzorczej Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. co do faktycznej wartości nabywanych akcji African Investment Group S.A., w wyniku czego doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Grupy Azoty Zakłady Chemiczne S.A. w kwocie ponad 87 mln zł.

Zaplanowane działania w celu wyprowadzenia pieniędzy z Zakładów Chemicznych Police

Działania zatrzymanych miały charakter zorganizowany. Zmierzały do sprzedaży na rzecz Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. akcji spółki wydobywającej fosforyty w Afryce po zawyżonej w sposób oczywisty cenie. W ich wyniku doszło do sprzedaży 55% akcji African Investment Group S.A. z siedzibą w Senegalu za cenę niemal 29 milionów dolarów amerykańskich na rzecz ZCH Police S.A. Sprawcy mieli świadomość, że wprowadzają nabywców w błąd, gdyż cena oferowanych udziałów była zawyżona i ich faktyczna wartość wynosiła nie więcej niż około 5 milionów zł.

Po wykonaniu w Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie z zatrzymanymi czynności procesowych zostanie podjęta decyzja w przedmiocie stosowania środków zapobiegawczych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2019-12-12
Data udostępnienia informacji: 2019-12-12
Liczba odsłon: 1 556