piątek, 30 lipca 2021

3 poszukiwanych ENA przez Dolnośląski pion PZ PK zostało zatrzymanych w Królestwie Niderlandów

3 poszukiwanych ENA przez Dolnośląski pion PZ PK zostało zatrzymanych w Królestwie Niderlandów

Na terenie Królestwa Niderlandów holenderscy funkcjonariusze zatrzymali 3 poszukiwanych przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Zatrzymania odbyły się w asyście policjantów CBŚP i prokuratora pionu PZ PK. Mężczyźni byli poszukiwani za kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przestępstwa narkotykowe. W trakcie działań przeprowadzonych na terenie Królestwa Niderlandów przejęto 250 litrów substancji chemicznej najprawdopodobniej służącej do produkcji narkotyków. Zabezpieczono także mienie podejrzanych warte 700 tysięcy Euro.

Prokurator uczestniczył w akcji niderlandzkiej policji

W połowie lipca prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu wraz z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji asystowali holenderskim funkcjonariuszom przy czynności związanych z realizacją Europejskich Nakazów Aresztowania (ENA) i Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego (END). Śledztwo prowadzone przez Dolnośląski pion PZ PK dotyczy międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze narkotykowym, zajmującej się przemytem substancji odurzających z Holandii do Polski na ogromną skalę. W ramach akcji zatrzymano 3 podejrzanych, w tym 52-letniego obywatela Turcji. Mężczyzna wcześniej mieszkał w Polsce i jest podejrzany o organizację przemytów narkotyków do Polski, a także kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Zatrzymano także dwóch polskich obywateli, w wieku 34 i 57 lat.

Byli poszukiwani

Wszyscy zatrzymani na terenie Królestwa Niderlandów od 2019 roku byli w Polsce poszukiwani listami gończymi jako podejrzani o handel narkotykami.
Na podstawie END skierowanego przez prokuratora Dolnośląskiego Wydziału PZ PK niderlandzka Policja w asyście CBŚP, przeprowadziła 9 przeszukań na terenie Hagi, w których wzięło udział ponad 80 policjantów. Przejęto 250 litrów substancji chemicznej, najprawdopodobniej służącej do produkcji narkotyków. Na podstawie wniosków strony polskiej zabezpieczono również mienie podejrzanych warte ponad 700 tysięcy Euro w postaci nieruchomości, pojazdów oraz gotówki.

Usłyszeli zarzuty

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk, w tym jednej kierowania tą grupą kwalifikowane z art. 258 par. 3 kk. Pozostałe zarzuty dotyczyły przemytu znacznych ilości narkotyków kwalifikowane z art. 55 ust 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności. Holenderski sąd aresztował podejrzanych na 3 miesiące. Obecnie trwa procedura sprowadzenia ich do Polski.

Dotychczas w toku śledztwa zatrzymano 29 osób, wobec 12 na wniosek prokuratora zastosowano tymczasowe aresztowanie.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-07-30
Data udostępnienia informacji: 2021-07-29
Liczba odsłon: 2 517

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj