środa, 24 października 2018

6 osób zatrzymanych w związku z podejrzeniem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków do Polski

6 osób zatrzymanych w związku z podejrzeniem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków do Polski

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP Zarząd we Wrocławiu postępowanie przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się produkcją, wewnątrzwspólnotowym nabywaniem oraz wprowadzaniem do obrotu substancji psychotropowych i środków odurzających.

Zabezpieczono narkotyki warte ponad pół miliona złotych 

W ubiegły weekend doszło do zatrzymania sześciu osób, w tym dwóch podejrzanych o kierowanie tą grupą przestępczą, a także kuriera, który przemycał z Holandii do Polski 10 litrów płynnej amfetaminy.

W trakcie przeprowadzonych działań zabezpieczono różnego rodzaju narkotyki przeznaczone do dalszej sprzedaży. Wśród zatrzymanych narkotyków znajdował się również prekursor BMK służący do produkcji amfetaminy. Łączna wartość zabezpieczonych substancji to ponad pół miliona złotych. 

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty 

Zatrzymani usłyszeli w Dolnośląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zarzuty, odpowiednio kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wprowadzania do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych. Ponadto niektórym członkom grupy przedstawiono zarzuty związane z wewnątrzwspólnotowym nabywaniem substancji psychotropowych i środków odurzających.

Zastosowane środki zapobiegawcze 

Po wykonanych czynnościach prokurator skierował wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec 5 podejrzanych, które zostały uwzględnione przez sąd.  Wobec jednego podejrzanego prokurator zastosował środki wolnościowe w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 90 tysięcy złotych, dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz zakazu kontaktu ze wskazanymi osobami. 

Zabezpieczono mienie o wartości 270 tysięcy złotych 

W toku realizowanych czynności zabezpieczono mienie, w tym gotówkę, pojazdy, biżuterię o łącznej wartości szacunkowej 270 tysięcy złotych. 

Wprowadzili do obrotu co najmniej tonę marihuany

Dowody zgromadzone w sprawie pozwoliły na ustalenie, że członkowie grupy wprowadzili łącznie do obrotu ponad jedną tonę marihuany, nie mniej niż 10 kilogramów kokainy, 50 kilogramów amfetaminy, 115 000 sztuk tabletek ekstazy, 5 kilogramów MDMA, 22 litry płynnej amfetaminy oraz nie mniej niż 50 kilogramów metamfetaminy.

Kontynuacja śledztwa 

Zatrzymania są kontynuacją czynności procesowych podjętych w tym postępowaniu,  w wyniku których tymczasowo aresztowano już cztery inne osoby, w związku z podejrzeniem popełniana przez nich czynów zabronionych z art. 258§1 k. k., 56 ust 3 i art. 55 ust. 3 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomani.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-10-24
Data udostępnienia informacji: 2018-10-23
Liczba odsłon: 1 133