czwartek, 18 października 2018

Adwokat została skazana za przestępstwo przekupstwa

Adwokat została skazana za przestępstwo przekupstwa

Sąd Rejonowy w Lesznie uznał oskarżoną Annę D. - adwokat z listy Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu i nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Wrocławskiego, za winną popełnienia przestępstwa usiłowania przekupstwa (art. 13 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 229 par. 3 kodeksu karnego).

Nieprawomocny wyrok Sądu

Sąd skazał adwokat Annę D. na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 1 rok.

Ponadto Sąd wymierzył oskarżonej grzywnę w wysokości 17 tysięcy 500 złotych (350 stawek dziennych, ustalając wysokość jednej stawki na kwotę 50 złotych). Sąd orzekł także środek karny w postaci zakazu wykonywania zawodu adwokata przez okres 1 roku.

Wyrok w tej sprawie jest nieprawomocny. Między innymi z uwagi na rażąco niski wymiar kary wymierzonej oskarżonej prokurator już zapowiedział wniesienie apelacji na jej niekorzyść.

Prokurator skierował akt oskarżenia

Akt oskarżenia przeciwko adwokat Annie D. skierował do Sądu 2 sierpnia 2017 roku prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.

Anna D. została oskarżona o dwukrotne złożenie w 2016 roku asystentce prokuratorskiej z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu obietnicy udzielenia korzyści majątkowej w postaci pieniędzy w wysokości 200 tysięcy złotych lub pokrycia kosztów zakupu lokalu mieszkalnego. W zamian asystentka miała udzielić jej informacji dotyczących prowadzonego postępowania przygotowawczego.

Przestępstwo zarzucone Annie D. zagrożone jest karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-10-18
Data udostępnienia informacji: 2018-10-17
Liczba odsłon: 1 616