poniedziałek, 28 maja 2018

Akcja poszukiwawcza łodzi motorowej w sprawie zabójstwa Tadeusza Draba ze Szczucina

Akcja poszukiwawcza łodzi motorowej w sprawie zabójstwa Tadeusza Draba ze Szczucina

Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie nadzoruje śledztwo dotyczące zabójstwa z zamiarem bezpośrednim Tadeusza Draba – mieszkańca Szczucina (województwo małopolskie), który po emisji programu telewizyjnego w styczniu 1999 roku pochwalił się kolegom w pubie, że wie kto zabił 17-letnią Iwonę Cygan. Następnego dnia mężczyzna zaginął, a jego ciało kilka miesięcy później wyłowiono z Wisły.

Mężczyzna był świadkiem zabójstwa Iwony Cygan

Według ustaleń  dokonanych w toku śledztwa śmierć Tadeusza Draba nie była wynikiem samobójstwa, jak pierwotnie wskazywano. Do jego zabójstwa doszło pomiędzy 14 a 15 stycznia 1999 roku w jednej z miejscowości powiatu dąbrowskiego (województwo małopolskiego). Mężczyzna został odurzony alkoholem, przewieziony łodzią motorową i wrzucony do rzeki Wisły.

Sprawcy tego zabójstwa działali w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Chcieli oni wyeliminować naocznego świadka zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem 17-letniej Iwony Cygan.

Sprawcy spalili łódź i zatopili ją w Wiśle

Z uwagi na dokonane ustalenia faktyczne w toku tego postępowania zachodzi konieczność przeprowadzenia akcji poszukiwawczej łodzi motorowej, z której został wyrzucony do rzeki Wisły Tadeusz Drab. Już po dokonaniu zabójstwa łódź ta została spalona i zatopiona w Wiśle.

Akcja zostanie przeprowadzona na ustalonym odcinku Wisły, począwszy od okolic miejscowości Szczucin (województwo małopolskie). Oprócz funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, będą brali w niej udział funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, w szczególności płetwonurkowie. Przy użyciu specjalistycznego sprzętu w postaci sonarów będą oni przeszukiwali nurt Wisły.

Postępowanie w prawie zabójstwa Tadeusza Draba prowadzone jest pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej przez Wydział Kryminalny – Zespół do Spraw Niewykrytych Zabójstw „Archiwum X“ – Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Wydział Dochodzeniowo-Śledczy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-05-28
Data udostępnienia informacji: 2018-05-28
Liczba odsłon: 1 518