add_filter('xmlrpc_enabled', '__return_false'); Akt oskarżenia przeciwko 8 członkom zorganizowanej grupy przestępczej produkującej i handlującej tytoniem – Prokuratura Krajowa
piątek, 06 sierpnia 2021

Akt oskarżenia przeciwko 8 członkom zorganizowanej grupy przestępczej produkującej i handlującej tytoniem

Akt oskarżenia przeciwko 8 członkom zorganizowanej grupy przestępczej produkującej i handlującej tytoniem

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko 8 członkom zorganizowanej grupy przestępczej oskarżonym o przestępstwa skarbowe oraz handel podrobionymi, nielegalnie wytworzonymi papierosami. Postępowanie było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

Zakres zarzutów

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie oskarżył Remigiusza M. o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowany z art. 258 par. 3 kk oraz przestępstwa karnoskarbowe. Pozostałym oskarżonym prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par.1 kk

Czyny zarzucone oskarżonym zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Wobec oskarżonych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Nielegalna produkcja

Postępowanie zostało wyłączone z obszernego śledztwa dotyczącego działalności zorganizowanych grup przestępczych na terenie województwa zachodniopomorskiego. W jego toku zidentyfikowano grupę działającą nie tylko na terenie województwa zachodniopomorskiego, ale i lubuskiego oraz łódzkiego, zajmującą się nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi. Jej członkowie nabywali wbrew przepisom ustawy susz, który następnie cięli i produkowali z niego papierosy. Pakowali je w opakowania oznaczone podrobionymi znakami towarowymi znanych marek. Gotowe papierosy kupowali także za wschodnią granicą Polski, m.in. od dostawców z Białorusi. Z działalności tej uczynili stałe źródło wysokiego dochodu.

Fabryka tytoniu przestępców została ujawniona i zlikwidowana przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji. Znajdowała się ona w Dąbrowie, w pobliżu Myśliborza. Linia produkcyjna podrobionych opakowań zlokalizowana była na terenie Łodzi. Przestępcy korzystali także z pomieszczeń do przechowywania nielegalnego towaru w Myśliborzu i Słubicach.

„Rodzinny interes”

Grupą przestępczą kierował Remigiusz M. Zaangażował w nielegalny proceder konkubinę, brata oraz najbliższych znajomych. Część z tych osób zajmowała się zawodowo produkcją opakowań, co sprzyjało ukryciu faktycznej nielegalnej działalności.

Łączne uszczuplenie należności akcyzowych, którego dopuścili się członkowie grupy określono na co najmniej 1,6 miliona złotych. W wyniku przeprowadzonych czynności zabezpieczono m.in. ponad tonę suszu tytoniowego, a także ponad 125 tysięcy sztuk papierosów z białoruską akcyzą, na których ciążyły należności publiczno-prawne z tytułu podatku akcyzowego w kwocie ponad 108 tysięcy złotych.

Związki z niebezpiecznymi gangami

Z ustaleń dokonanych przez prokuratora wynika, że w toku przestępczej działalności Remigiusz M. nawiązał kontakt z członkami mafii działającej na terenie województwa zachodniopomorskiego, w tym m.in. z „Pastorem”, który w przeszłości był powiązany z grupą Marka M. – „Oczki”. Gang, Zorganizowana w latach 90. przez „Oczkę” grupa przestępcza handlowała narkotykami, dokonywała wymuszeń rozbójniczych oraz porwań dla okupu, a także czerpała korzyści z przydrożnej prostytucji.

Sprawa pozostaje rozwojowa.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-08-06
Data udostępnienia informacji: 2021-08-05
Liczba odsłon: 3 334

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj