wtorek, 02 lutego 2021

Akt oskarżenia przeciwko cyberprzestępcom

Akt oskarżenia przeciwko cyberprzestępcom

Końcem stycznia 2021 roku Prokuratura Regionalna w Białymstoku skierowała do Sądu Okręgowego w Białymstoku akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom oskarżonym o włamania na internetowe rachunki bankowe, kradzież środków na nich zgromadzonych, wyłudzenia kredytów oraz pranie pieniędzy.

Sprawcy używali złośliwego oprogramowania typu „Malware”

Przeprowadzone śledztwo wykazało, że cyberprzestępcy w okresie od jesieni 2014 roku do lipca 2015 roku na terenie całego kraju wykorzystywali oprogramowanie szpiegujące w celu uzyskania zdalnego dostępu do komputerów osób pokrzywdzonych. Wysyłali wiadomości e-mail z załącznikami w postaci faktur oraz oficjalnych pism wzywających do uregulowania rzekomego zadłużenia. Adresat po otwarciu załącznika   uruchamiał w sposób nieświadomy instalację oprogramowania przejmującego kontrolę nad komputerem, umożliwiając przełamanie informatycznych zabezpieczeń kont internetowych. Sprawcy uzyskiwali wówczas dostęp do haseł i danych osobowych właścicieli rachunków, co umożliwiało kradzież zgromadzonych środków poprzez zlecenie przelewów na kontrolowane przez nich konta bankowe. Niekiedy infekowali system komputerowy programem typu „ClipBanker” , który w przypadku realizacji przelewów zawyżał kwoty i podmieniał numery docelowych rachunków bankowych powodując przesłanie pieniędzy na niewłaściwe, zależne od nich konta.  Przestępcy wykorzystywali przejęte konta bankowe do złożenia w trybie elektronicznym wniosków o kredyty i pożyczki, które następnie transferowali na giełdy umożlwiające handel krypto walutami lub na rachunki bankowe założone przez tzw. słupy, a następnie wypłacane w bankomatach.

Wieloosobowe i wieloprzedmiotowe śledztwo prokuratury

Ustalenia śledztwa pozwoliły na przedstawienie zarzutów dwóm głównym organizatorom procederu oraz osobie z nimi współpracującej. Usłyszeli oni zarzuty dotyczące kradzieży pieniędzy na szkodę 230 osób fizycznych oraz wyłudzenia środków z kredytów i pożyczek bankowych na łączną kwotę ponad 1 miliona 660 tysięcy złotych oraz prania pieniędzy. Na różnych etapach śledztwa prokuratura zdołała zabezpieczyć poprzez blokady rachunków bankowych  i zwrócić pokrzywdzonym blisko 500 tysięcy złotych.

Ustalono także, iż dwaj oskarżeni dokonywali przełamania zabezpieczeń systemów informatycznych instytucji państwowych i uzyskiwali w formie elektronicznej dokumenty, które następnie umieszczali w sieci internetowej tzw. Darknet na specjalnych stronach przeznaczonych do swoistych porównań umiejętności hakerskich. Uzyskiwanie coraz to nowych dokumentów poprzez włamanie do sieci wewnętrznych miało wskazywać na ich stale rozwijane zdolności informatyczne.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-02-02
Data udostępnienia informacji: 2021-02-01
Liczba odsłon: 582