poniedziałek, 05 listopada 2018

Akt oskarżenia przeciwko członkom grupy przestępczej dokonującej porwań dla okupu

Akt oskarżenia przeciwko członkom grupy przestępczej dokonującej porwań dla okupu

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko sprawcom czterech uprowadzeń dla okupu, tj. przeciwko Grzegorzowi P., Januszowi C, Sławomirowi G. i Jackowi S. Mężczyzn oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonywanie porwań dla okupu.

Grupa działała na terenie Podbeskidzia

W toku postępowania prokuratorzy Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalili, że do przestępstw tych dochodziło w latach 2014 -2017 na Podbeskidziu. Grupę przestępczą założył i kierował nią Grzegorz P. Prokuratorzy ustalili, że członkowie grupy poznali się w zakładzie karnym, a następnie na terenie Bielska – Białej i okolic rozpoczęli typowanie osób, które wybierali jako ofiary uprowadzeń. Oskarżeni dokonywali stosownych sprawdzeń stanu majątkowego, zwyczajów życia codziennego oraz miejsc zamieszkania ofiar, a następnie śledzili te osoby. Na czas negocjacji z rodzinami ofiar, wynajmowali specjalnie przystosowane mieszkania i pomieszczenia, w których przetrzymywali zakładników. Prokuratorzy ustalili, że członkowie grupy dokonując uprowadzeń sprawcy posługiwali się metodą „na policjanta”, zatrzymując ofiary do fikcyjnej kontroli drogowej. Używali przy tym atrapy broni palnej oraz przebrania w mundury policyjne. W ten sposób doprowadzili do porwania czterech osób osiągając okup w łącznej wysokości ponad 4,5 miliona złotych.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

W toku śledztwa prokuratorzy w wyniku zatrzymania sprawców ostatniego uprowadzenia z listopada 2017 roku zdołali odzyskać kwotę okopu w wysokości ponad 2,8 miliona zł.

W trakcie postępowania oskarżeni ostatecznie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów z artykułu 258 par 1 kodeksu karnego oraz 252 par. 1 kk, w tym także do innych przestępstw takich jak rozboje, posługiwanie się dokumentami stwierdzającymi tożsamość innej osoby oraz posiadania narkotyków.

Oskarżonym za zarzucane im przestępstwa grozi kara pozbawiania wolność od 3 lat.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-11-05
Data udostępnienia informacji: 2018-11-05
Liczba odsłon: 1 822