środa, 05 sierpnia 2020

Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją papierosów

Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej  zajmującej się nielegalną produkcją papierosów

Prokuratura Okręgowa w Legnicy skierowała akt oskarżenia przeciwko 11-tu członkom zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się nielegalną produkcją papierosów. Wśród oskarżonych jest 5 Polaków, 5 obywateli Paragwaju i jeden obywatel Brazylii.

Ustalenia śledztwa

Grupa przestępcza działała w okresie od grudnia 2018 roku na terenie Dolnego Śląska, w trzech miejscach: pod Głogowem, w Lubinie oraz w Polkowicach. Jak wynika z ustaleń śledztwa, oskarżeni członkowie zorganizowanej grupy przestępczej produkowali papierosy oraz krajankę tytoniową w celu wprowadzenia ich do obrotu.
W miejscowości pod Głogowem znajdowała się hala produkcyjna, w Lubinie hala przeładunkowa służąca też do magazynowania papierosów, natomiast w Polkowicach parkowane były pojazdy wykorzystywane w przestępczej działalności.
Podczas przeszukania tych miejsc we wrześniu 2019 roku Straż Graniczna wspólnie z innymi służbami ujawniła i zabezpieczyła linię produkcyjną oraz materiały służące do produkcji papierosów. Ponadto funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli około 8.000.000 sztuk wyprodukowanych papierosów w paczkach i kartonach oznaczonych podrobionym znakiem towarowym producenta papierosów, około 2.500 kg papierosów luzem oraz około 5.000 kg krajanki tytoniowej. Jak wynika ze zgromadzonych dowodów, w okresie nielegalnej produkcji w hali pod Głogowem oskarżeni wyprodukowali około 70.000.000 sztuk papierosów.

Zakres zarzutów

Oskarżonym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw karnych i skarbowych związanych z nielegalną produkcją
i wprowadzaniem do obrotu gospodarczego wyrobów tytoniowych wielkiej wartości w postaci papierosów i krajanki tytoniowej oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi jednej marki oraz bez ich uprzedniego oznaczenia znakami skarbowymi akcyzy, czym doprowadzili do uszczuplenia należności Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego o wielkiej wartości w kwocie około 60.000.000 złotych . Sprawcy działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat oraz wysokie grzywny.

Zabezpieczenia majątkowe

W toku śledztwa prokurator zabezpieczył mienie sprawców na poczet przyszłych kar i roszczeń o naprawienie szkody w postaci nieruchomości tj. domu, lokali mieszkalnych i działek oraz mienia ruchomego w postaci pieniędzy i samochodów.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-08-05
Data udostępnienia informacji: 2020-08-05
Liczba odsłon: 999