poniedziałek, 19 lipca 2021

Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grypy przestępczej dokonującej oszustw za pośrednictwem portali internetowych

Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grypy przestępczej dokonującej oszustw za pośrednictwem portali internetowych

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko 20 osobom zarzucając im udział w procederze oszustw popełnianych za pośrednictwem portali internetowych. Zarzuty wobec 5 oskarżonym dotyczą działania w zorganizowanej grupie przestępczej.

W toku postępowania ustalono 833 pokrzywdzonych. Łączna wartość szkody przekroczyła 620 tyś zł. Akta sprawy liczą ponad 280 tomów.

Zakres zarzutów

Aktem oskarżenia  objęto  kierującego  grupą oraz czterech jej członków. Oprócz zarzutów założenia grupy przestępczej i udziału w niej, zarzuty aktu oskarżenia dotyczą popełnienia szeregu oszustw, prania brudnych pieniędzy oraz fałszowania dokumentów.

Przestępstwa zarzucane tym oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności. Pozostałym 15 oskarżonym prokurator zarzucił pomocnictwo do  oszustwa, bądź pranie brudnych pieniędzy. Grożą im kary do 10 lat pozbawienia wolności.

Ustalony mechanizm oszustwa

W toku śledztwa ustalono, że w latach 2017-2018 na popularnych portalach internetowych wystawiano fikcyjne oferty  sprzedaży  pojazdów. Były to głównie ciągniki i maszyny rolnicze, a także samochody osobowe i  motocykle.

Zainteresowani kupnem kontaktowali się telefonicznie na wskazane w ofertach numery. W kontakcie z pokrzywdzonymi sprawcy posługiwali się danymi innych osób, jak też fikcyjnymi danymi adresowymi.  Pokrzywdzonym przekazywano numery  rachunków  bankowych  do  wpłaty   zaliczki.  Były to  kwoty od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Następnie zrywano  kontakt z kupującym.

Do procederu wykorzystywane były specjalnie zakładane na tzw. „słupy” -najczęściej osoby bezdomne i ubogie rachunki bankowe. Z rachunków  pieniądze były wypłacane głównie w bankomatach oraz za   pośrednictwem tzw. expressów pieniężnych w placówkach pocztowych, gdzie  przedkładano  podrobione w tym celu dokumenty. Część pieniędzy przed wypłatą była przelewana na inne konta w celu zatarcia śladów ich przestępczego  pochodzenia. Następnie pieniądze dzielono pomiędzy członków grupy.

Środki zapobiegawcze

W toku postępowania wobec członków grupy stosowano tymczasowe aresztowanie,  zamienione następnie  przez Sąd  na wolnościowe  środki zapobiegawcze w postaci m.in. poręczeń majątkowych w kwotach od 80 do 150 000 złotych.

Zabezpieczono mienie

Na poczet grożących oskarżonym kar oraz obowiązków naprawienia szkody, prokurator zabezpieczył ich majątki, w tym poprzez wpisanie hipoteki przymusowej na nieruchomości.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-07-19
Data udostępnienia informacji: 2021-07-19
Liczba odsłon: 3 184

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj