poniedziałek, 15 lutego 2021

Akt oskarżenia przeciwko dwóm grupom przestępczym handlującym narkotykami

Akt oskarżenia przeciwko dwóm grupom przestępczym handlującym narkotykami

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Okręgowego w Zamościu akt oskarżenia przeciwko 21 osobom wchodzącym w skład dwóch zorganizowanych grup przestępczych w tym jednej o charakterze zbrojnym, dokonujących handlu narkotykami. Grupy działały na terenie Zamościa i Sochaczewa.

Jedna z grup działała na terenie Zamościa

W toku śledztwa prokurator ustalił, że grupą przestępczą działającą na terenie Zamościa kierował Wojciech K. ps. „ Kura i Hetman”, który organizował zakup hurtowych ilości marihuany oraz amfetaminy i mefedronu.  Był on wcześniej karany za przestępstwa związane z obrotem środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi. Andrzej S., na polecenie Wojciecha K., odbierał zamówione środki odurzające i substancje psychotropowe, a następnie przewoził je do  Zamościa. Przekazywał również dane kontaktowe do odbiorcy narkotyków. W toku postępowania ujawniono transakcje, w których zarówno środki odurzające jak i substancje psychotropowe były nabywane od innej grupy przestępczej i przewożone z okolic Sochaczewa od Zamościa. Transport tych substancji najczęściej odbywał się wynajętymi w tym celu samochodami. Po przywiezieniu narkotyków do Zamościa przekazywano je pozostałym członkom grupy przestępczej celem dalszej dystrybucji.

Zakres zarzutów

W toku śledztwa prokurator przedstawił zarzuty osobom biorącym udział w dystrybucji środków odurzających i substancji psychotropowych oraz poszczególnym odbiorcom narkotyków w tym z terenu woj. małopolskiego.

W toku śledztwa prokurator przedstawił 17 osobom zarzuty kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 i 3 kk oraz zarzuty dotyczące przestępstw narkotykowych w tym udziału w obrocie znaczną ilością środków odurzających, ich udostępniania oraz posiadania kwalifikowane z art. przestępstw określonych w art. 56 ust. 3 i  59 ust. 1, art. 62 ust. 2  ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Oskarżonym grozi kara do 12 lat pozbawiania wolności.

Uprawiali marihuanę

W trakcie śledztwa u dwóch z oskarżonych ujawniono uprawy konopi innych niż włókniste. Jedna z upraw znajdowała się na terenie posesji podejrzanego druga zaś umieszczona była w specjalnej skrytce w mieszkaniu oskarżonego, która została przystosowana do uprawy konopi innych niż włókniste. Każda z upraw mogła dostarczyć znacznej ilości środków odurzających.

Grupa o charakterze zbrojnym

W toku postępowania dokonano rozpracowania składu osobowego grupy przestępczej zaopatrującej w narkotyki Wojciecha K. Prokurator ustalił, że grupa przestępcza działała na terenie Sochaczewa, gdzie handlowała narkotykami. W jej skład wchodziły co najmniej 4 osoby z czego 3 z nich zajmowały się wytwarzaniem znacznych ilości amfetaminy. Grupa ta dysponowała  bronią palną. W jej skład wchodzili Tomasz M. ps. „ Maliniak ” ( wielokrotnie karany) Paweł B. ps. „Gruby” ( wielokrotnie karany) oraz bracia Patryk  Z. ps. „Kazik” i Mateusz Z. „ Długi” .  Grupa ta zajmowała się obrotem oraz przetwarzaniem i następnie wprowadzaniem do obrotu środków odurzających i substancji psychotropowych.  Prokurator zarzucił im udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym kwalifikowany z art. 258 par. 2 kk oraz popełnienie przestępstw narkotykowych. Kolejne zarzuty dotyczą nabywania wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy kwalifikowane z art. 65 par. 1 kks.

Oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Łącznie w toku postepowania zabezpieczono ponad 30 kilogramów środków odurzających i substancji psychotropowych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-02-15
Data udostępnienia informacji: 2021-02-15
Liczba odsłon: 681