czwartek, 21 stycznia 2021

Akt oskarżenia przeciwko grupom przestępczym zajmującym się nielegalną produkcją tytoniu

Akt oskarżenia przeciwko grupom przestępczym zajmującym się nielegalną produkcją tytoniu

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko 12 osobom, z których 8 zarzucił udział w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych zajmujących się nielegalnym wytwarzaniem krajanki tytoniowej oraz wprowadzaniem jej do obrotu. Śledztwo w tej sprawie Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie prowadził wspólnie z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej.

Zakres zarzutów

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie zarzucił oskarżonym m.in. kierowanie oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art.  258 par 1 i 3 kk oraz nielegalnego wytwarzanie wyrobów tytoniowych kwalifikowane z art. 12 a ust 2 i art. 14 ustawy o wyrobie alkoholu etylowego i wytwarzaniu wyrobów tytoniowych.

Oskarżonym grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Dwie grupy przestępcze kierowane przez tą samą osobę

Grupy działały w rożnym czasie i różnym składzie, lecz były kierowane przez tą samą osobę.

Pierwsza z nich działała od grudnia 2017 roku do listopada 2018 roku na terenie Krakowa oraz innych miejscowości woj. małopolskiego. Członkowie grupy w zorganizowanej specjalnie w tym celu krajalni wytworzyli w tym czasie ponad 8 ton krajanki tytoniu o wartości prawie 4 milionów złotych. Zostali oni zatrzymani w listopadzie 2018 r. w na gorącym uczynku przestępstwa. W trakcie realizowanych czynności zabezpieczono prawie 3,5 tony krajanki o wartości ponad 1,6 miliona złotych.

Druga zorganizowana grupa przestępcza o tym samym profilu działalności funkcjonowała w okresie od czerwca 2019 roku do listopada 2019 roku w Krakowie i innych miejscowościach woj. małopolskiego. Jej członkowie w tym czasie wytworzyli ponad 2,5 tony krajanki o wartości ponad 1,2 miliona złotych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-01-21
Data udostępnienia informacji: 2021-01-20
Liczba odsłon: 980