piątek, 23 lipca 2021

Akt oskarżenia przeciwko oszustom działającym metodą „na policjanta” i „na prokuratora”

Akt oskarżenia przeciwko oszustom działającym metodą „na policjanta” i „na prokuratora”

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko osobom biorącym udział w oszustwach popełnianych metodą „na policjanta” lub „na prokuratora”.

Oskarżeni działali w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Aktem oskarżenia objęto kierującego grupą oraz jej czterech członków.
Oskarżeni doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem 11 osób na łączną kwotę przekraczającą 420 tys. złotych. Dwie osoby usiłowano doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na łączną kwotę 70 tys. złotych.

Ustalony mechanizm oszustwa

Grupa działała w okresie od listopada 2019 r. do stycznia 2020 r. Poza kierującym w jej strukturze znajdowały się osoby werbujące kurierów, kurierzy, logistyk pozostający w kontakcie z szefami grupy, a także telefoniści dzwoniący do pokrzywdzonych (ich danych nie udało się dotychczas ustalić).

Przestępcy działali dzwoniąc na stacjonarne numery starszych osób, podając się za funkcjonariuszy policji lub prokuratorów. Zdezorientowanym staruszkom przedstawiali fikcyjne dane oraz numery legitymacji służbowych. Pokrzywdzeni byli informowaniu o prowadzonej akcji policyjnej oraz grożącej im utracie pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych lub przechowywanych w mieszkaniach.

Dzwoniący polecali pokrzywdzonym niezwłoczne udanie się do banku i dokonanie wypłaty zgromadzonych środków. Pieniądze pokrzywdzeni przekazywali osobie, która do nich podchodziła bądź pozostawiali we wskazanych miejscach, np. w koszu na śmieci lub krzakach.

Odebrane od pokrzywdzonych środki kurierzy przekazywali osobie pozostającej w kontakcie z kierującym grupą, a ten kierującemu. Były one dzielone pomiędzy członków grupy.

Zakres zarzutów

Aktem oskarżenia objęto kierującego grupą oraz jej członków. Dodatkowo, wszyscy oskarżeni usłyszeli zarzut popełnienia w ramach zorganizowanej grupy przestępstw oszustwa oraz usiłowania oszustwa, w tym wobec mienia znacznej wartości. Jak ustalono sprawcy z procederu uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Trzech oskarżonych jest tymczasowo aresztowanych.

Czyny popełnione przez oskarżonych zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-07-23
Data udostępnienia informacji: 2021-07-23
Liczba odsłon: 1 915

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj