piątek, 27 grudnia 2019

Akt oskarżenia przeciwko Pawłowi P. – sprawcy dwóch zgwałceń w Poznaniu

Akt oskarżenia przeciwko Pawłowi P. – sprawcy dwóch zgwałceń w Poznaniu

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze skierowała dzisiaj (27 grudnia 2019 r. ) do Sądu Rejonowego Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, akt oskarżenia przeciwko Pawłowi P., zarzucając mu zgwałcenie dwóch kobiet.

Gwałciciel recydywista

Pierwszego przestępstwa zgwałcenia Paweł P. dopuścił się w nocy z 29 na 30 października 2013 r. w Poznaniu. Wówczas Paweł P. kilkakrotnie uderzył swoja ofiarę młotkiem. Drugi raz oskarżony zaatakował 4 kwietnia 2014 r., także w Poznaniu. Swoją ofiarę doprowadził do obcowania płciowego, używając przemocy polegającej na szarpaniu, uderzaniu w twarz i ciągnięciu za włosy.

Zarzucanych przestępstw Paweł P. dopuścił się przed upływem pięciu lat od opuszczenia zakładu karnego, gdzie odbywał karę co najmniej 6 miesięcy pozbawienia wolności za przestępstwa podobne.

Wiarygodne zeznania pokrzywdzonych

W toku śledztwa sąd przesłuchał obie pokrzywdzone w trybie art. 185 c kpk.
Biegła psycholog w opiniach sporządzonych na okoliczność oceny wiarygodności psychologicznej zeznających kobiet wskazała, iż zeznania te spełniają kryteria wiarygodności.

Badaniom psychiatrycznym poddano także oskarżonego. W ocenie biegłych w chwili popełnienia czynów miał on zachowaną zdolność rozpoznania znaczenia czynów i pokierowania swoim postępowaniem.

Czyny zarzucane oskarżonemu są kwalifikowane z art. 197 par. 1 kk w związku z art. 64 par. 1 kk. Grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2019-12-27
Data udostępnienia informacji: 2019-12-27
Liczba odsłon: 1 000