czwartek, 03 grudnia 2020

Akt oskarżenia przeciwko sędziemu, który prowadził w stanie nietrzeźwości

Akt oskarżenia przeciwko sędziemu, który prowadził w stanie nietrzeźwości

Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Rejonowego w Kielcach akt oskarżenia przeciwko sędziemu Bogusławowi S. Prokurator zarzucił mu popełnienie przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości.

Sędzia wjechał w peugeota

Do zdarzenia doszło 18 września 2019 r. w Kielcach. Kierujący volkswagenem Bogusław S. nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu peugeotowi i doprowadził do kolizji samochodów. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przystąpili do badania stanu trzeźwości uczestników kolizji. Bogusław S. pomimo czterech prób nie wykonał prawidłowo badania. Kolejny, tym razem skutecznie przeprowadzony pomiar wykazał ponad 1 ‰ alkoholu w wydychanym powietrzu. Od sędziego pobrano również krew do badań na zawartość alkoholu. Z uzyskanej opinii biegłego wynika, że we krwi Bogusława S. stwierdzono ponad 1 ‰ alkoholu.

Ustalenia poczynione w toku śledztwa wskazywały, że Bogusław S. – sędzia Sądu Okręgowego w Kielcach – dopuścił się przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, lekceważąc wszelkie zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, stwarzając tym samym zagrożenie dla życia i zdrowia wielu uczestników ruchu lądowego.

Sąd Najwyższy uchylił immunitet

Z uwagi na fakt, że w myśl ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych sędzia może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej wyłączenie za zezwoleniem sądu dyscyplinarnego, Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wniósł o uchylenie immunitetu sędziemu. W dniu 15 lipca 2020 r. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zezwoliła na pociągnięcie Bogusława S. do odpowiedzialności karnej. SN zawiesił sędziego w czynnościach służbowych oraz obniżył wysokość jego wynagrodzenia na czas trwania zawieszenia.

Oskarżonemu grożą 2 lata więzienia

Przesłuchany w charakterze podejrzanego sędzia przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.

2-go grudnia 2020 r. prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Kielcach akt oskarżenia przeciwko Bogusławowi S., zarzucając mu popełnienie przestępstwa z art. 178a §1 kk. Czyn ten zagrożony jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-12-03
Data udostępnienia informacji: 2020-12-03
Liczba odsłon: 889