piątek, 08 stycznia 2021

Akt oskarżenia przeciwko sprawcy eksplozji materiałów wybuchowych na terenie szkoły podstawowej

Akt oskarżenia przeciwko sprawcy eksplozji materiałów wybuchowych na terenie szkoły podstawowej

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku 31 grudnia 2020 roku skierował do Sądu Okręgowego we Włocławku akt oskarżenia przeciwko 19 letniemu Markowi N – sprawcy eksplozji materiałów wybuchowych na terenie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Brześciu Kujawskim. Zarzucił mu sprowadzenie zdarzenia mającego postać eksplozji przy użyciu uprzednio skonstruowanych przez niego urządzeń wybuchowych w celu pozbawienia życia 17 uczniów oraz nauczyciela. Ponadto zarzuty aktu oskarżenia dotyczą usiłowania zabójstwa dwóch osób poprzez oddanie do nich strzałów z rewolweru czarnoprochowego. W następstwie zdarzenia uszkodzeń ciała zagrażających życiu doznała uczennica oraz pracownica szkoły.

Śledztwo w tej sprawie Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku prowadził wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

Ustalenia śledztwa

Do zdarzenia doszło 27 maja 2019 r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim. Oskarżony posiadając rewolwer, ładunki wybuchowe oraz zakupione noże przyjechał na rowerze na teren szkoły. Niezauważony wszedł na drugie piętro budynku, gdzie znajdowały się sale lekcyjne. Podszedł do pomieszczenia jednej z klas, w której poza nauczycielem przebywało siedemnaścioro uczniów. Nie wchodząc do środka zainicjował eksplozję największego ładunku wybuchowego podpalając lont petardy, po czym wrzucił ładunek do wnętrza pomieszczenia. Ładunek uderzył w głowę jedną z uczennic, a następnie upadł pomiędzy ławki, gdzie nastąpiła eksplozja. To spowodowało rozprzestrzenianie się gorących produktów powybuchowych oraz powstanie toksycznych gazów zawierających między innymi siarkowodór. Ładunek generował również impuls akustyczny, mogący spowodować obrażenia narządu słuchu w odległości do 2 metrów od miejsca detonacji. Następnie stojąc pomiędzy wejściem do klasy, a schodami Marek N. z rewolweru czarnoprochowego oddał w kierunku osób uciekających z klasy trzy strzały. Dwa pociski ugodziły jedną z uczennic, która utykając, wspólnie z innymi uczniami uciekła schodami na parter budynku szkolnego. Gdy uciekający schodami zniknęli z pola widzenia zamachowca, ten zrzucił w dół klatki schodowej kolejny przygotowany ładunek wybuchowy, który eksplodował na pierwszym piętrze. Następnie taki sam ładunek wybuchowy, wyrzucił przez okno na korytarzu na chodnik przebiegający pomiędzy budynkiem szkoły a boiskiem szkolnym. W tym przypadku doszło do eksplozji petardy, natomiast nie nastąpiło zamierzone przez oskarżonego rozerwania pojemnika z gazem. Zaniepokojona odgłosem eksplozji, strzałów oraz okrzykami zbiegających po schodach dzieci, na drugie piętro budynku udała się pracownica szkoły. W momencie, gdy znajdowała się w okolicy miejsca eksplozji Marek N. oddał w jej  kierunku kolejne trzy strzały z rewolweru. Jeden z pocisków ugodziły pokrzywdzoną, a jeden trafił w szczebel osłony okna w klatce schodowej. Oskarżony został zatrzymany przez woźnego po tym jak na jego polecenie położył się na podłodze.

Oskarżony planował zamach

Marek N. w latach 2015-2017 był uczniem nieistniejącego obecnie gimnazjum mieszczącego się w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim. W okresie poprzedzającym zdarzenie wykazywał zainteresowanie tematyką związaną z zamachami o charakterze terrorystycznym w szkołach, bronią palną w tym czarnoprochową, materiałami wybuchowymi oraz szeroko pojętą przemocą. Na przełomie kwietnia i maja 2019 r. nabył rewolwer, czarny proch i inne przedmioty, które uznał za niezbędne do zrealizowania zamachu.

Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanych przestępstw. Złożył obszerne wyjaśnienia, które korelują z ustalonym stanem faktycznym. Z opinii biegłych psychiatrów wynika, iż oskarżony w chwili czynu był poczytalny i może odpowiadać za zarzucane mu przestępstwa przed Sądem.

Grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-01-08
Data udostępnienia informacji: 2021-01-08
Liczba odsłon: 520