piątek, 16 lipca 2021

Akt oskarżenia przeciwko sprawcy zabójstwa sprzed 6 lat

Akt oskarżenia przeciwko sprawcy zabójstwa sprzed 6 lat

Prokuratura Rejonowa Poznań Grunwald w Poznaniu (14 lipca 2021 roku) skierowała do Sądu Okręgowego w Poznaniu akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi L. 43 – letniemu oskarżonemu o dokonanie zabójstwa ojczyma. Do zdarzenia doszło 26 maja 2015 roku w Lusówku (woj. wielkopolskie). Ustalenie sprawcy zabójstwa sprzed 6 lat jest efektem współpracy Prokuratury Rejonowej Poznań Grunwald w Poznaniu oraz funkcjonariuszy Komedy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu z tzw. „Archiwum X”.

Zarzut zabójstwa

Prokurator Prokuratury Rejonowej Poznań Grunwald w Poznaniu zarzucił oskarżonemu popełnienie zbrodni  zabójstwa z zamiarem bezpośrednim i w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie kwalifikowane z art. 148 § 2 pkt 3 kk.

Oskarżonemu grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Prokuratorzy natrafili na trop zbrodni sprzed lat

Prokuratorzy wykonując czynności procesowe w toku innego postępowania karnego nadzorowanego przez Dział do Spraw Wojskowych Prokuratury Rejonowej Poznań Grunwald w Poznaniu natrafili na dowody, które zwróciły ich uwagę na zdarzenie sprzed lat. Chodziło o sprawę niewyjaśnionego zgonu mężczyzny, którego zwłoki ujawniono w maju 2015 roku w wodach Jeziora Lusowskiego. Prokuratorzy dotarli do notesów należących do Grzegorza L. W jednym z nich, w rozdziale zatytułowanym „Zemsta po latach”, odkryli opis zabójstwa jakiego dokonał. Autor zapisków, stosując retrospekcję, opisał swoje życie od narodzin do śmierci swojej matki, w tym krzywdy jakich doznał od swojego ojczyma wyrządzone mu w dzieciństwie.

Ofiara zrzucona z pomostu do wody

Na polecenie prokuratora policjanci z „Archiwum X” Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu dokonali weryfikacji dowodów,w wyniku której doszło do powiązania niewyjaśnionej śmierć z 2015 roku z osobą Grzegorza L. Ojczym opisywany w pamiętniku okazał się mężczyzną, którego zwłoki znaleziono w jeziorze. W toku postępowania ustalono, że zmarły utonął po tym jak został zrzucony z pomostu do wody.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-07-16
Data udostępnienia informacji: 2021-07-16
Liczba odsłon: 1 917

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj