poniedziałek, 08 marca 2021

Akt oskarżenia przeciwko sprawcy zbrodni sprzed blisko 27 lat

Akt oskarżenia przeciwko sprawcy zbrodni sprzed blisko 27 lat

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu 26 lutego 2021 r. skierowała do Sądu Okręgowego w Poznaniu akt oskarżenia przeciwko 52-letniemu Waldemarowi B., któremu zarzucono popełnienie zbrodni zabójstwa i usiłowania zgwałcenia 20- letniej kobiety. Do zbrodni doszło 3 kwietnia 1994 r. na terenie kompleksu leśnego w Mikuszewie (woj. wielkopolskie).

Współpraca prokuratury i funkcjonariuszy Policji z „Archiwum X”

Ustalenie okoliczności zgonu młodej kobiety, mieszkanki powiatu wrzesińskiego, której zwłoki ujawniono w wielkanocny poniedziałek 4 kwietnia 1994 r., możliwe było dzięki współpracy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu i funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu z tzw. „Archiwum X”.

Wykorzystanie badań genetycznych do identyfikacji sprawcy

Zabezpieczone wówczas ślady i dowody, poddane żmudnej i wnikliwej analizie wykorzystującej współczesne metody badawczo – kryminalistyczne, w tym weryfikacja genetyczna śladów biologicznych ujawnionych na ciele i odzieży ofiary, doprowadziły do szczegółowego odtworzenia przebiegu zdarzenia oraz wytypowania, a następnie zatrzymania sprawcy zbrodni, którym okazał się, obecnie 52-letni, Waldemar B.

Wyniki śledztwa

Ustalono, że bezpośrednią przyczyną śmierci pokrzywdzonej było udławienie piaskiem i liśćmi, które dostały się do jej tchawicy w czasie „wleczenia” w głąb lasu. Na ciele ofiary ujawniono także obrażenia i ślady wskazujące, że wobec pokrzywdzonej stosowana była przemoc mająca na celu doprowadzenie jej do obcowania płciowego.

Zarzuty i tymczasowe aresztowanie

Waldemar B. usłyszał zarzuty zabójstwa i usiłowania zgwałcenia pokrzywdzonej. Oskarżony przyznał się do dokonania zarzucanej mu zbrodni i złożył wyjaśnienia, które są zgodne z ustaleniami wynikającymi ze zgromadzonego materiału dowodowego.

Waldemar B. od 14 grudnia 2020 r. przebywa w areszcie śledczym.

Dział Prasowy

Prokuratury Krajowej

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-03-08
Data udostępnienia informacji: 2021-03-08
Liczba odsłon: 1 210