poniedziałek, 06 maja 2019

Akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej skupionej wokół pseudokibiców „Psychofans”

Akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej skupionej wokół pseudokibiców „Psychofans”

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach 2 maja 2019 roku skierował akt oskarżenia przeciwko 53 osobom. Postępowanie dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej pseudokibiców „Psychofans” skupionej wokół jednego ze śląskich klubów sportowych.

53 osoby zostały oskarżone łącznie o prawie 100 przestępstw

W toku postępowania prokurator ustalił, że grupa działała w okresie od 2010 do 2017. Aktem oskarżenia objęto 53 osoby, którym zarzucono popełnienie łącznie prawie 100 przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, przestępstw polegających na obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych, kradzieży z włamaniami, rozbojów, a także zabójstwa i pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Skutkiem brutalnego pobicia było m.in. doprowadzenie do śmierci jednego z kibiców konkurencyjnej drużyny piłkarskiej. W innym przypadku sprawcy dopuścili się pocięcia maczetami pokrzywdzonego, który na skutek tego czynu, a zwłaszcza uszkodzenia znacznych partii ciała, doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Skład grupy

Grupą tą kierowali Maciej M. ps. „Maślak”, Łukasz L. ps. „Lucky” oraz Maciej S. ps. „Maciuś”‚, a w jej skład wchodziło kilkudziesięciu mężczyzn z terenu Śląska oraz z innych regionów Polski. Większość członków grupy było już wcześniej karanych, a w popełnianiu przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu posługiwali się niebezpiecznymi przedmiotami, takimi jak maczety, młotki, pałki.

Zeznania świadka koronnego

Ujawnienie przestępstw i rzeczywistego rozmiaru działalności tej grupy, stało się możliwe m.in. dzięki zeznaniom świadka koronnego, ponieważ dowód ten dopuścił Sąd Okręgowy w Katowicach na wniosek prokuratora. Jednocześnie kilku podejrzanych korzystając z instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary, zdecydowało się złożyć obszerne wyjaśnienia, w których ujawniono liczne przestępstwa popełnianie przez członków grupy.

Część z oskarżonych nadal przebywa w areszcie

Spośród oskarżonych nadal tymczasowo aresztowane są 34 osoby. Ponadto w trakcie śledztwa na mieniu oskarżonych dokonano zabezpieczania majątkowego na łączną kwotę ponad 280 tysięcy złotych.

Łącznie w ramach dotychczasowego śledztwa dotyczącego działalności zorganizowanej grupy przestępczej skupionej wokół pseudokibiców „Psychofans”, zarzuty usłyszało 95 osób.

W dalszym ciągu toczy się postępowanie przygotowawcze co do kilkudziesięciu czynów ujawnionych w wyniku dotychczasowych czynności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

O sprawie pisaliśmy:

Prokuratura zatrzymała szefa mafii ze Śląska

Kolejne zatrzymania członków grupy przestępczej powiązanej z pseudokibicami klubu sportowego Ruch Chorzów

Zarzuty i aresztowanie członków grupy przestępczej powiązanej z pseudokibicami Ruchu Chorzów

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-05-06
Data udostępnienia informacji: 2019-05-06
Liczba odsłon: 2 309