czwartek, 17 stycznia 2019

Akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej za wyłudzenie ponad 80 milionów VAT

Akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej za wyłudzenie ponad 80 milionów VAT

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury w Szczecinie skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko 13 członkom zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw podatkowych i przestępstwa prania brudnych pieniędzy.

Dokonywali obrotu paliwami

W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza prowadziła działalność na terenie województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego. Oskarżeni dokonywali obrotu olejem opałowym i napędowym importowanym z Niemiec i sprzedawanym w Polsce z wykorzystaniem łańcucha tzw. pozornych dostawców. Działanie to doprowadziło do uszczuplenia podatku VAT w kwocie ponadto 80 milionów złotych oraz podatku akcyzowego na kwotę ponad 10 milionów złotych, w łącznej kwocie ponad 90 milionów złotych.

Zyski z przestępczego procederu były transferowane przez oskarżonych między innymi na konta podmiotów zagranicznych mających swoje siedziby w tzw. rajach podatkowych oraz były przeznaczane na zakup nieruchomości położonych w Polsce.

Prokuratorzy zabezpieczyli mienie

W toku śledztwa prokuratorzy wydali szereg postanowień o zabezpieczeniu majątkowym, a łączna wartość faktycznie zabezpieczonego mienia wyniosła ponad 18,5 miliona złotych.

Przedmiotowe śledztwo było prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy z Zachodniopomorskim Urzędem Celno-Skarbowym w Szczecinie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-01-17
Data udostępnienia informacji: 2019-01-16
Liczba odsłon: 1 876