add_filter('xmlrpc_enabled', '__return_false'); Akt oskarżenia w sprawie bezprawnego przejęcia udziałów w krakowskiej kamienicy – Prokuratura Krajowa
wtorek, 06 lipca 2021

Akt oskarżenia w sprawie bezprawnego przejęcia udziałów w krakowskiej kamienicy

Akt oskarżenia w sprawie bezprawnego przejęcia udziałów w krakowskiej kamienicy

Prokuratura Okręgowa w Kielcach od 2018 r. prowadziła śledztwo dotyczące oszustwa w związku z przejęciem części udziałów w zabudowanej kamienicą nieruchomości położonej w krakowskiej dzielnicy Podgórze.

Przedmiotowe postępowanie zainicjowane zostało przesłanymi z Ministerstwa Sprawiedliwości do Prokuratury Regionalnej w Krakowie materiałami przekazanymi przez Wojewodę Małopolskiego w wyniku wniosku o interwencję pochodzącego od grupy mieszkańców tej kamienicy, którzy powzięli informacje o przestępczych działania związanych z przejęciem praw do nieruchomości w innych częściach miasta i doszli do przekonania, że oszukańczy mechanizm został zastosowany także do ich współwłasności.

Prokuratura zgromadziła obszerny materiał dowodowy

Zebrany materiał dowodowy, w postaci przede wszystkim zeznań świadków oraz dokumentacji dotyczącej zarówno przedmiotowej nieruchomości jak i przedwojennej spółki, której reaktywacja służyła popełnieniu przestępstw, ujawnił mechanizm przestępstwa. Do przejęcia udziałów doszło poprzez wykorzystanie prawa do własności części tej nieruchomości przedwojennej spółce akcyjnej, której majątek został upaństwowiony, ale sama spółka nie została wykreślona z przedwojennego rejestru handlowego. Poprzez podstępne działania – polegające na posłużeniu się historyczno-kolekcjonerskimi dokumentami akcji na okaziciela przedwojennej spółki – najpierw sam Tomasz G. wyłudził, a potem wspólnie z Tomaszem K. usiłował wyłudzić orzeczenie sądowe umożliwiające reaktywację tej spółki. Umożliwiało to bezpośrednie zmierzanie do oszustwa na szkodę innych współwłaścicieli tej nieruchomości poprzez złożenie im oferty odkupu udziałów, którego to zamiaru nie osiągnięto w obu przypadkach z uwagi na skuteczne zakwestionowanie przez prokuratora zasadności dokonanych orzeczeń i wpisów do KRS.

Zarzuty aktu oskarżenia

Prokurator zarzucił Tomaszowi G., że w latach 2005-2010 podstępnie wprowadził w błąd sąd i wyłudził poświadczające nieprawdę orzeczenie umożliwiające reaktywację organów przedwojennej spółki, która posiadała udziały w opisanej wyżej nieruchomości, a następnie usiłował dorowadzić innych współwłaścicieli tej nieruchomości do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 400.000 zł, stanowiącej mienie znacznej wartości, poprzez zaoferowanie im sprzedaży udziału posiadanego przez spółkę, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na działania prokuratury, która skutecznie zakwestionowała zasadność wydanych orzeczeń i wpisów do KRS; a nadto Tomaszowi G. i Tomaszowi K., że w latach 2012-2016 podstępnie wprowadzili w błąd sąd w celu wyłudzenia poświadczającego nieprawdę orzeczenia umożliwiającego reaktywację organów przedwojennej spółki, która posiadała udziały w opisanej wyżej nieruchomości, lecz zamierzonego celu nie osiągnęli ponownie z uwagi na działania prokuratury, która także i tym razem skutecznie zakwestionowała ich działania zmierzające do uzyskania orzeczenia i wpisu do KRS.

Oskarżonym  grożą kary do 12 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-07-06
Data udostępnienia informacji: 2021-07-06
Liczba odsłon: 2 465

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj