środa, 22 stycznia 2020

Akt oskarżenia w sprawie działalności Polskiej Korporacji Finansowej „Skarbiec”

Akt oskarżenia w sprawie działalności Polskiej Korporacji Finansowej „Skarbiec”

Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy skierowała do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy kolejny akt oskarżenia dotyczący przestępstw popełnionych w latach 2005-2015 w związku z działalnością przedstawicieli spółki Polska Korporacja Finansowa „Skarbiec”.

Siedmiu oskarżonych

Spółka „Skarbiec” – funkcjonująca również jako „Pożyczka gotówkowa” i „Pomocna pożyczka” – w latach 2005-2015 zajmowała się udzielaniem pożyczek gotówkowych. Skierowanym 31-go grudnia 2019 roku aktem oskarżenia objęto siedem osób, którym zarzucono wyłudzanie od potencjalnych klientów Korporacji „Skarbiec” opłat pobieranych przy zawieraniu umów przedwstępnych. Oskarżeni to byli doradcy finansowi i kierownicy biur „Skarbca”.

Wcześniej w toku śledztwa pozostającego ustalono, że wprowadzali oni w błąd osoby chętne do uzyskania oferowanych przez firmę pożyczek co do rzeczywistego zamiaru wywiązania się z zawieranych umów, a także co do istotnych warunków przedwstępnych umów oraz konsekwencji odstąpienia od nich.

Mechanizm oszustwa

Nieuczciwi pracownicy kreowali u pokrzywdzonych przekonanie, że dokonana tzw. opłata przygotowawcza gwarantuje im otrzymanie pożyczki bez złożenia żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Jednocześnie zatajali przed potencjalnymi klientami – wbrew treści zawieranych umów – faktyczne terminy i warunki przyznawania pożyczek, oraz nie informowali o konieczności złożenia przez pożyczkobiorców dodatkowych zabezpieczeń gwarantujących ich wypłatę. Pokrzywdzeni byli informowani, że w razie odstąpienia od umowy lub w przypadku nieotrzymania pożyczki „opłata przygotowawcza” zostanie w całości zwrócona. W rzeczywistości kwota „opłaty przygotowawczej” nie była zwracana, przy czym klienci byli informowani o istotnych warunkach umowy dopiero po jej wpłacie.

Ponad 1000 pokrzywdzonych

Ofiarami oszustów padło ponad 1000 osób. Zostały one oszukane na łączną kwotę niespełna 2,5 mln złotych. Zachowanie podejrzanych zostało zakwalifikowane jako oszustwo, tj. czyn z art. 286 par. 1 kk w zw. z art. 294 par. 1 kk, przy przyjęciu, że sprawcy uczynili sobie z jego popełniania stałe źródło dochodu. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

W toku postępowania przygotowawczego prokurator zabezpieczył – poprzez dokonanie wpisów hipotek przymusowych na nieruchomościach – mienie podejrzanych o wartości ponad 300 tys. złotych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-01-22
Data udostępnienia informacji: 2020-01-22
Liczba odsłon: 1 113