środa, 21 sierpnia 2019

Akt oskarżenia w sprawie fałszywego zawiadomienia o podłożeniu ładunków wybuchowych

Akt oskarżenia w sprawie fałszywego zawiadomienia o podłożeniu ładunków wybuchowych

Prokurator Rejonowy Szczecin – Zachód w Szczecinie skierował do Sądu Rejonowego Szczecin – Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko 39-letniemu mężczyźnie, zarzucając mu popełnienie dwóch czynów polegających na zgłoszeniu fałszywych alarmów dotyczących zdarzeń, które zagrażają życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach.

Fałszywe alarmy bombowe dotyczące  przychodni lekarskiej

Pierwszy z zarzutów dotyczy zdarzenia, które miało miejsce 22 kwietnia 2019 r. w Szczecinie. Oskarżony, wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, telefonicznie powiadomił radiooperatora numeru alarmowego Policji – 997 o podłożeniu ładunków wybuchowych w samochodzie osobowym zaparkowanym w Szczecinie przy ulicy Łuczniczej 64 obok przychodni lekarskiej.

Działaniem swoim sprawca stworzył sytuację mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia i  wywołał czynności Policji w postaci skierowania na ulicę Łuczniczą patrolu Policji oraz funkcjonariuszy Sekcji Minersko – Pirotechnicznej SPKP w Szczecinie, które to czynności miały na celu uchylenie zagrożenia.

Ponadto mężczyźnie zarzucono, że 8 maja 2019 roku w Szczecinie, wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadomił telefoniczne operatora Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Szczecinie o podłożeniu ładunków wybuchowych w przychodni lekarskiej przy ulicy Łuczniczej 64 w Szczecinie.  Swoim zachowaniem ponownie stworzył sytuację mającą wywołać przekonanie o istnieniu  zagrożenia i wywołał czynności Policji w postaci skierowania na ulicę Łuczniczą patrolu Policji oraz funkcjonariuszy Sekcji Minersko – Pirotechnicznej SPKP w Szczecinie, które to czynności miały na celu uchylenie zagrożenia.

Czyny te  stanowią przestępstwa  z art. 224a kk. Grozi za nie kara pozbawienia wolności do lat 8.

W toku postępowania przygotowawczego wobec sprawcy stosowane było tymczasowe aresztowanie.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2019-08-21
Data udostępnienia informacji: 2019-08-20
Liczba odsłon: 991